Sivas yöresinde çeşitli örneklerden izole edilen pseudomonas türleri ve bunların bazı antimikrobiyallere in-vitro duyarlılıkları
Pseudomonas species isolated from various specimens and their in-vitro susceptibility to some antimicrobials, in Sivas, Turkey
  1. Tez No: 40916
  2. Yazar: FUNDA KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLENDAME SAYGI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
52 ÖZET Çeşitli klinik örneklerden izole edilebilen Pseudomonas'lwm yöremizde hangi tör enfeksiyonlarda etken olduğunu, bu enfeksiyonlarda hangi Pseudomonas türlerinin rol oynadığını ve bu Pseudomonas türlerinin bazı antimikrobiyallere karşı duyarlılık durumlarını araştırmak amacıyla çalışmamız planlandı. Çalışma Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvannda Temmuz 1992- Haziran 1993 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. 124 Pseudomonas susunun 45'i dış kulak yolu (DKY), 13'ü dren, ll'i idrar, 10'u yara, 10'u boğaz, 9'u yanık, 7'si trakeostomi, 5'i katater, 5'i balgam, 4'ü göbek, 4'ü kan ve l'i de dışkı gibi örneklerden izole edildi. Uygulanan çeşitli biyokimyasal testler sonucunda 124 Pseudomonas susunun 12 l'i P. aeruginosa. Ti P. alcaligenes, l'i de P. tmndocina olarak tanımlandı. P.aeruginosa suşları değişik kaynaklardan izole edilirken, P. alcaligenes ve P. mendoana olarak tanımlanan suşiar DKY kaynaklıydı. Tümsuşlara disk diöüzyon ve agar düüsyon yöntemleri ile antimikrobiyal duyarlılık testleri uygulandı. Her iki yöntemle de en etkili (%1Q0) antimikrobiyal in imipenem olduğu saptandı. Sırasıyla disk diliüzyon ve agar dilüsyon yöntemleriyle Amikacin'e % 98.4, % 99.2; Ciprofloxacin^ % 96.0,53 % 98.4; Aztreonam'a % 84.7, % 90.4; Piperacillin's % 75.8, % 81.5; Tobramycin^ % 70.2, % 71.8; Mezlocillin'e %58.9, % 62.1; Ceftriaxone's % 43.5, % 47.6; Cefotaxime's % 9.7, % 13.7 oranlarında duyarlılık gösterdiler. Çalışmamız sonucunda diyebiliriz ki; 1. Pseudomonas'lar çeşitli klinik örneklerden izole edilmektedir. 2. En fazla izole edildikleri kaynak DKY enfeksiyonlarıdır. 3. En yaygın görülen tür P. aeruginosa' dır. 4. Bu bakterilere karşı etkilerini arattırdığımız dokuz antimikrobiyalden en etkili üçü sırasıyla imipenem, amikacin ve ciprofioxacin'dir.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Pseudomonas species isolated from various specimens and their in-vitro susceptibility to some antimicrobials, in Sivas, Turkey This study has been planned with the aim of investigating the species and the sources of Pseudomonas strains isolated from in and out patients of our University hospital and finding out their sensitivity to some antimicrobials, in Sivas, Turkey. The investigation was carried out in Microbiology Laboratory of Cumhuriyet University, Research and Application Hospital, beetween July 1992 and June 1993. Of the 124 Pseudomonas strains, 45 were isolated from outer ear specimens, 13 from drain, II from urine, 10 from wound, 10 from throat, 9 from burn, 7 from tracheostomy, 5 from cathater, 5 from sputum, 4 from navel, 4 from blood, and 1 from feces. Depending upon various biochemical tests 121 of the 124 isolates of Pseudomonas were identified as P. aeruginosa, 2 were P.alcaiigenes and 1 was P.mendocina 121 strains of P.aeruginosa were isolated from various sources whereas,'the all strains of other two species, P.alcaiigenes and P.mendocina, were isolated from outer ear.55 To all the strains, antimicrobial susceptibility tests were applied using disc diffusion and agar dilution methods. With these two methods, it was determined that the most effective antimicrobial to our isolates were imipenem (100 %). The susceptibility of 124 Pseudomonas strains to the antimicrobials by using disc diffusion and agar dilution tests were as follows; to amikacin 98.4 %, 99.2 %; to ciprofloxacin 96.0 %, 98.4 %; to aztreonam 84.7 %, 90.4 %; to piperacillin 75.8 %, 81.5 %; to tobramycin 70.2 %, 71.8 %; to mezlocillin 58.9 %, 62.1%; to ceftriaxone 43.5 %, 47.6 %; to cefotaxime 9.7.%, 13.7 %, respectively. In conclusion we can say that; 1- Pseudomonas spp. can be isolated from various clinical specimens. 2- The main source of Pseudomonas spp. is outer ear infection. 3-The most widespread species of this genus is P.aeruginosa. 4-Of the nine antimicrobials that we have investigated their the efficacy to the Pseudomonas spp. used in the study, the most effective three were imipenem, amikacin, and ciprofloxacin, respectively.