0-6 Yaş grubu Türk çocuklarında beslenme durumu ile ilgili deri kıvrım kalınlığı ve kol çevresinin değerlendirilmesi
- Tez No: 111752
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nutrition and Dietetics, Child Health and Diseases
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
- 73 - ÖZET VE SONUÇ 0-6 yaş arası sağlıklı 912 Türk çocuklarına uygulanan antropometrik ölçümler ve alman bazı parametreler (boy, "kilo, doğum kilosu, gestasyon yaşı, anne yaşı, baş, kol ve göğüs çevreleri, deri kıvrımları (DKK) (tri- seps, biseps, skapula, suprailiak, abdominal, toplam), BMI ölçümleri, ayrıca kol ölçümlerinden kol yağ ve kas alanı saptanmıştır. Bu değerler Olcay Neyzi Türk Çocukları Standartları 'yla, ABD-HANESI, Alman - İsviçre, Hollanda, Güney Amerika, Suudi arabistan, İsviçre, Fransa, Almanya, İs-> veç, Basel, USA, Belçika, İngiltere, Norveç çocuklarıyla çeşitli para metrelerde karşılaştırmalar yapılmıştır. Genelde boy, kilo, baş, kol çevreleri, doğum tartışları bu ülkelerin çoğu ile aynı düzeyde bulundu. Onların çalışmalarında ve bizimkilerde çıkan genel sonuç, bu yaşlarda hiçbir parametrede cinsiyet ayrımı belirgin değildir. Ayrıca, 0-6 yaş larda ırksal özelliklerde belirgin değildir. Daha önceki çalışmalarda da bu tip sonuçlar elde edilmiştir. Bizim çalışmamız da bunu teyid etmektedir. Ayrıca bu yaşlarda kol çevresi ve deri kıvrımları değerleri yaşla birlikte pek fazla bir değişime uğramamaktadır. (özellikle 1-4 yaşta). Bunlar tablo ve grafiklerle gösterilmiştir. Bizim diğer milletlerinkinden farklı çıkan, yalnızca deri altı yağ dağılımı farklılığıdır. Bizde skapula ve suprailiak daha üst düzeyde bi seps, triseps daha alt düzeylerdedir. Grafik 15 'de Hollanda çocuklarıyla BMI karşılaştırıldı. Erkek ve kız olarak bizimkiler 0-3 yaş arası daha ileride, 3-6 yaşta aynı düzey dedir. Bundan çıkan sonuç, kol kas alanı iyiyken, kol yağ alanı daha aşağıda bir değerde olduğudur. Türk çocukları vücut yağ dağılımı az da olsa farklılık göstermektedir. Skapula ve suprailiakta yoğunlaşma ve bebeklerimiz BMl'lerine göre kilolu sayılıyor. Kendi toplumumzdaki 0-6 yaş çocukları için kol çevresi, biseps, triseps, skapula, suprailiak, abdominal ve toplam DKK standardı, yani %5-95 arası persentiller oluşturuldu. Bunlar grafiklerle ve tablolarla gösterilmiştir.76 - SUMMARY The attained growth was assessed in a cross-sectional study of Turkish children 0-6 aged. Individual data on weight, height, weight of birth, maternal aged, head, arm, chest circumference, skinfold thicknesses (biceps, triceps, subscapula, suprailiac, abdominal and sum skinfold) BMI, the arm muscle circumference arm muscle area and arm fat area were calculated. No significant differences were found between the sexes in datas. Based on measurements of (biceps, tri ceps, scapula, suprailiac, abdominal) an upper arm circumference of cross-sectional study of Turkish children 0-6 aged. Turkish children for datas compared the other foreigner child ren (Germany, Franch, England, USA, Suudi Arabistan, Zurich, Norway). In this ages, there aren't large differences arm circumference and skinfold thicknesses from birth untill at the end of age 6. The prevalence of obesity in the studied population varied bet ween 0,5 and 24 percent according to the reference standard chosen to assess obesity. The prevalence of malnutrition in the studied population varied between 2 and 12 percent according to the reference standard chosen to assess malnutrition. The significant difference of Turkish children from the fore:-: igners is only skinfold of body distribution. The attained growth and Nutritional Status in study of Turkish children 0-6 age growing up in a less privilleged of other foreign children. There is only skinfold of body fat distribution difference Even it is very close to the developed country standards. The prob lem of obesity is prior to malnutrition. The standard of arm circum ference and skinfold thickness (biceps, triceps, scapula, supra:-:, iliac, abdominal and sum skinfold) for Turkish children is varied between 5% - 95% it is illustared in clatas.
Özet (Çeviri)
76 - SUMMARY The attained growth was assessed in a cross-sectional study of Turkish children 0-6 aged. Individual data on weight, height, weight of birth, maternal aged, head, arm, chest circumference, skinfold thicknesses (biceps, triceps, subscapula, suprailiac, abdominal and sum skinfold) BMI, the arm muscle circumference arm muscle area and arm fat area were calculated. No significant differences were found between the sexes in datas. Based on measurements of (biceps, tri ceps, scapula, suprailiac, abdominal) an upper arm circumference of cross-sectional study of Turkish children 0-6 aged. Turkish children for datas compared the other foreigner child ren (Germany, Franch, England, USA, Suudi Arabistan, Zurich, Norway). In this ages, there aren't large differences arm circumference and skinfold thicknesses from birth untill at the end of age 6. The prevalence of obesity in the studied population varied bet ween 0,5 and 24 percent according to the reference standard chosen to assess obesity. The prevalence of malnutrition in the studied population varied between 2 and 12 percent according to the reference standard chosen to assess malnutrition. The significant difference of Turkish children from the fore:-: igners is only skinfold of body distribution. The attained growth and Nutritional Status in study of Turkish children 0-6 age growing up in a less privilleged of other foreign children. There is only skinfold of body fat distribution difference Even it is very close to the developed country standards. The prob lem of obesity is prior to malnutrition. The standard of arm circum ference and skinfold thickness (biceps, triceps, scapula, supra:-:, iliac, abdominal and sum skinfold) for Turkish children is varied between 5% - 95% it is illustared in clatas.-77 -. Weight, arm circumference p< 0.001 compared with heigh.. Arm circumference, chest, circumference, BI-TRS-SCA, SUP, ABD, SUM skinfold-BMI p< 0.001 compared with weight.. Height p< 0.001 compared with head circumference.. Height, weight, chest circumference BI-TRS-SCA, SUP, ABD, Sum skinfold BMI p< 0.001 compared with arm circumference..