Staphylococcus epidermidis suşlarının slaym oluşturmasında Mg, Ca, EDTA ve pH'nın etkileri
  1. Tez No: 111761
  2. Yazar: NEZAHAT ÖZERDEM AKPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KADRİ GÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
ÖZET Çeşitli klinik örneklerden izole edilen 1 5 slaym pozitif Staphylococcus epidermidis suşunun slaym oluşturma kapasitesi üzerine kalsiyum (Ca+2, kalsiyum klorür olarak kullanıldı), magnezyum ( Mg, magnezyum sülfat olarak ), EDTA ( Etilen diamin tetra asetik asit) ve pH'nın etkisi kantitatif mikro yöntem kullanılarak test edildi. Mg+2 ve Ca+2'un slaym oluşumuna etkisi, TSB'de gittikçe artan konsantrasyonlarda (8uM, 16uM, 32uM, 64uM, 128uM, 256uM) Mg+2 ve Ca+2 ilavesi ile incelendi. Farklı oranlarda Mg+2 ve Ca+2 içeren besiyerleri konsantrasyonlarına bağlı olarak karşılaştırıldığında Mg+2 ve Ca+2 'un artan konsantrasyonlarının slaym oluşumunu artırmış olduğu gözlendi. Aynı çalışma slaym negatif grup için de yapıldı ve konsantrasyon oram artırıldığında negatif grupta da TSB'ye oranla optik yoğunluk ölçümlerinin arttığı gözlendi. Konsantrasyonlar arasındaki fark anlamlı bulundu ( p< 0.05). Mg+2 ve Ca+2 etkisinin aksine, TSB'ye ilave edilen EDTA'nın çalışılan bütün konsantrasyonlarında ( İmM, 2 mM, 4 mM, 8 mM, 16 mM, 32 mM ) slaym oluşumunu azaltıcı etkisi saptandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of increasing concentrations of magnesium ( Mg2+ ), calcium ( Ca2+), EDTA and pH on the slime production of fifteen slime positive strains of Staphylococcus epidermidis were examined, using an in vitro quantitative micro method The addition of Mg2+ to the bacterial suspension in increasing concentrations significantly enhanced the slime production of slime positive S.epidermidis strains. Similarly, the addition of Ca + in increasing concentrations produced a significant increase in the slime production of all test strains. In contrast, the slime production of all test strains was significantly reduced in the presence of EDTA at increasing concentrations. The effect of pH was variable between all test strains when compared to control values at pH 7.0, but this variability is not significant statisticalliy. These data indicate that, in addition to hydrophobic interactions, ligand-specific binding, pH and divalent cations are important determinants of the slime production of S.epidermidis in vitro. This has possible implications in the pathogenesis of biomedical implant infections caused by these organisms.