Mastitisli sütlerden Staphylococcus epidermidis izolasyonu ve biyofilm oluşturma yeteneğinin belirlenmesi
Isolation of Staphylococcus epidermidis from milk of mastiticcows and determination of biofilm formation ability
- Tez No: 947726
- Danışmanlar: PROF. DR. SERAP SAVAŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Mikrobiyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, mastitisli süt örneklerinden izole edilen Staphylococcus epidermidis suşlarında biyofilm oluşturma yeteneğini fenotipik ve genotipik yöntemlerle belirlemektir. Elde edilen sonuçların süt sığırcılığı işletmelerinde mastitis yönetimi ve tedaviye dirençli enfeksiyonların önlenmesi açısından değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 2024 yılı Ekim ayında Aydın ili ve çevresindeki çeşitli işletmelerde laktasyon döneminde bulunan 150 inekten alınan süt örnekleri ile yürütülmüştür. İzolasyon için Blood Agar ve biyofilm tespiti için Kongo Red Agar kullanılmıştır. Gram boyama, katalaz ve koagulaz testleriyle ön tanımlama yapılmış, tür doğrulaması VITEK 2 otomatize sistemle gerçekleştirilmiştir. Biyofilm üretimi fenotipik olarak Kongo Red Agar'da koloni morfolojisi ile, genotipik olarak ise PCR yöntemiyle icaA ve icaD genlerinin varlığına bakılarak incelenmiştir. Bulgular: Elde edilen süt örneklerinden stafilokok türü bakteriler izole edilmiş, katalaz ve koagulaz pozitiflikleri doğrulanmıştır. CRA besiyerinde yapılan fenotipik biyofilm testlerinde bir kısım suşlarda pozitif biyofilm oluşumu gözlemlenmiştir. Genotipik analizlerde ise icaA ve icaD genlerinin bazı biyofilm pozitif ve negatif izolatlarda tespit edildiği, bunun da fenotipik ve genotipik sonuçlar arasında kısmi bir uyum olduğunu gösterdiği belirlenmiştir. Sonuç: Bu çalışma, mastitisli sütlerden izole edilen S. epidermidis suşlarının biyofilm oluşturma potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Fenotipik ve genotipik testlerin birlikte değerlendirilmesi, biyofilm varlığının daha güvenilir bir şekilde saptanmasını sağlamaktadır. Elde edilen veriler, mastitis etkenlerinin kontrolü ve tedavi stratejilerinin geliştirilmesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the biofilm-forming ability of Staphylococcus epidermidis strains isolated from mastitic milk samples using phenotypic and genotypic methods. The results are intended to be evaluated in terms of mastitis management and the prevention of treatment-resistant infections in dairy cattle farms. Materials and Methods: The research was conducted in October 2024 with milk samples collected from 150 lactating cows in various farms in Aydın province and surrounding areas. Blood Agar was used for isolation, and Congo Red Agar (CRA) was used for biofilm detection. Preliminary identification was carried out by Gram staining, catalase and coagulase tests, and species confirmation was performed using the VITEK 2 automated system. Biofilm production was evaluated phenotypically based on colony morphology on CRA, and genotypically through PCR detection of icaA and icaD genes. Results: Staphylococcal bacteria were isolated from the milk samples, and their catalase and coagulase positivity was confirmed. Phenotypic biofilm tests on CRA revealed positive biofilm formation in some strains. Genotypic analyses showed that icaA and icaD genes were present in some biofilm-positive and biofilm-negative isolates, indicating partial concordance between phenotypic and genotypic findings. Conclusion: This study demonstrates that S. epidermidis strains isolated from mastitic milk possess biofilm-forming potential. Combined evaluation of phenotypic and genotypic tests provides a more reliable detection of biofilm presence. The findings are significant for improving control and treatment strategies against mastitis pathogens.