Sığır mastitislerinden izole edilen stafilokoklarda metisilin direnci ve slaym pozitifliği
Methicillin resistance and slime positivity of staphylococci isolated from bovine mastitis
  1. Tez No: 242024
  2. Yazar: SEYHAN KAYNARCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜHEYLA TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amaçları sığır mastitislerine neden olan aerobik bakteriyel etkenlerin belirlenmesi, izole edilen stafilokok suşlarında metisilin direncinin ve slaym oluşumunun incelenmesidir. Materyal olarak, Aydın ili Umurlu ilçesinde, 152 sağmal inekten alınan 339 mastitisli süt örneği alınmıştır. İzole edilen mikroorganizmaların cins düzeyinde identifikasyonu standart biyokimyasal yöntemlerle; koagulaz pozitif (KPS) ve koagulaz negatif (KNS) stafilokok suşlarının tür düzeyinde identifikasyonları ise sekans analizi ile yapılmıştır. Stafilokok suşlarının metisilin dirençleri sefoksitin diski kullanılarak disk difüzyon yöntemi ile slaym varlığı Kongo Red Agar yöntemine göre belirlenmiştir. KPS ve KNS suşlarında slaym oluşumunun metisilin direncinde artışa yol açıp açmadığının belirlenmesinde istatistiksel analiz için ki kare testi kullanılmıştır. Mastitis etkeni olarak ilk sırayı KNS (23 S. chromogenes, 17 S. haemolyticus, 10 S. pseudointermedius, 9 S. simulans, 8 S. epidermidis, 6 S. pasteuri, 3 S. sciuri, 2 S. vitulis, 2 S. equorum, 2 S. xylosus, 1 S. warneri)'lar alırken (%24,5), bunu KPS (71 S. aureus)'lar (%20,9) takip etmiştir. Bunlardan 16 (%10,4) suş metisilin dirençli, 55 (%35,7) suş slaym pozitif olarak saptanırken; KPS ve KNS suşlarında slaym oluşumunun metisilin direncinde artışa yol açmadığı tespit edilmiştir. Metisilin direncinin Aydın yöresinde bir sorun oluşturmaya başladığı, bundan sonraki yıllarda stafilokokal mastitis tedavisinde metisilin direncinin önemli bir faktör olarak dikkate alınması gerekeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aims of this study were to determine the aerobic bacterial agents cause bovine mastitis, to investigate the slime formation and meticilline resistance in isolated staphylococcus species. Material of this study was consisted of 339 mastitis suspected milk samples taken from 152 dairy cattle rearing in Umurlu county of Aydın Province. Identifications of isolated microorganisms on genus basis were performed with standart biochemical methods while sequence analysis was used for species basis identification of coagulase negative (CNS) and coagulase positive (CPS) staphylococcus strains. Methicilline resistance of stapylococcus strains were performed with disk diffusion method by using cefoxitin disk and slime formation was detected with Congo Red Agar method. Chi-Square Test was used for analysing the effect of slime formation on methicilline resistence between CNS and CPS stapyhlococcus strains. CNS (23 S. chromogenes, 17 S. haemolyticus, 10 S. pseudointermedius, 9 S. simulans, 8 S. epidermidis, 6 S. pasteuri, 3 S. sciuri, 2 S. vitulis, 2 S. equorum, 2 S. xylosus, , and 1 S. warneri) were the most common cause (24.5%) of mastitis in cows while CPS (S. aureus) were the most second (20.9%). 16 (10.4%) staphylococcus strains were found as methicilline resistance while 55 (35.7%) were slime positive from 154 stapylococcus strains. It was determined that slime formation has no effect on methicilline resistance in CNS and CPS staphylococcus strains. It was thought that methicilline resistance is beginning a problem and methicilline resistance may be the most important factor in the treatment of staphylococcal mastitis in the near future in Aydın.