Angle sınıf II.bölüm 1.malokluzyonlarında frankel 2 (Fr 2) apareyi ve headgearin dentofasial sisteme etkilerinin, sefalometrik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 16740
  2. Yazar: İLKEN KARATAN KOCADERELİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMRA CİĞER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Çalışmamızda, FR2 apareyi ve kombine headgear ile tedavi edilmiş, karma dentisyonda Angle Sınıf II, Bölüm 1 maloklüzyonlu bireylerin tedavi öncesi ve yaklaşık bir yıl sonundaki lateral sefalogramları üzerinde yapılan ölçümlerini, birbirleri ile ve kontrol grubu ölçümleriyle karşılaştırarak maksilla ve mandibuladaki iskeletsel, dental ve yumuşak doku değişikliklerini belirlemeyi amaçladık. FR2 tedavi grubunu kronolojik yaş ortalaması 9.72+1.07 yıl olan karma dentisyonda onbeş birey, headgear tedavi grubunu kronolojik yaş ortalaması 9.8770.72 yıl olan karma dentisyonda ondört birey ve kontrol grubunu kronolojik yaş ortalaması 9.9270.91 yıl olan aynı dentisyonda oniki birey oluşturmuştur. Kullanılan sefalometrik ölçümler Ricketts, Tweed, Steiner, Holdaway, HcNamara, Wits analizlerinden uygun bölümler ihtiva etmektedir. Yapılan istatistiksel değerlendirmeler sonucu, headgearla kıyaslandığında FR2 apareyinin maksillanın anteroposterior pozisyonuna minimal retrusiv etkisi olduğu gösterilmiştir. Frankel apareyi ile tedavi mandibulada belirgin boyut artışı sağlamış ve B noktası öne gelmiştir. FR2 ve headgear tedavisi ile vertikal yöndeki açı değişiklikleri, normal büyüme ve gelişimin etkisidir. Alt yüz yüksekliği mesafesi tedavi gruplarında birbirlerine paralel artış göstermiştir. FR2 apareyi ve headgear kullanımı üst keserlerin konumunu da etkilemiştir. En fazla palatinal hareket FR2 tedavi grubunda gerçekleşmiştir. Yine FR2 apareyi ile tedavi sonucu alt keserlerde belirgin labial hareket tespit edilmiştir. FR2 tedavisi ile alt dudak öne taşınmış, konveks olan yumuşak doku profil düz bir yapı kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The skeletal, dental and soft tissue changes of the Class II Division l children in early mixed dentition treated with Frankel * 'FR2* * and headgear appliances are compared with each other and a kontrol group. Lateral sefalometric statistical results show that when compared with headgear appliance the FR2 has minimal retrusiv effect on the anteroposterior position of the maxilla. In FR2 group came forward and significant mandibular stimulation is achieved. The changes in vertical plane with FR2 and headgear treatment are effect of normal growth and developmentThe upper incisors moved more pal at i nal ly in FR2 group when compared with HG group. With the treatment of FR2 lower incisors and lower lip moved labial ly. In the treatment of class II Div l, early mixed dentition chi ldren: dental changes and mandibular stimulation is achieved with FR2;dental changes and maxillar retraction is achieved with HG.The mean treatment time- is one year.