Farklı yaş gruplarında simfiz morfolojisinin mandibular gelişimdeki yerinin incelenmesi
  1. Tez No: 111765
  2. Yazar: AHMET ÖZANT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76247
Özet
ÖZET Büyüme ile kraniofasiyal komplekste meydana gelen değişiklikler pek çok araştırıcı tarafından incelenmiş, bu araştırmalar sonucunda da yüz tipinin oluşmasında mandibulanın çok önemli bir yer tuttuğu anlaşılmıştır. Çene ucunun (simfiz bölgesinin) ise kişilerin yüz görünümlerinde önemli bir karakteristik yapı olduğu vurgulanmıştır. Araştırmamız, simfizin mandibular büyüme yönü ile ilişkisini ve simfiz morfolojisini değerlendirmek amacıyla, lateral sefalometrik filmler üzerinde yürütülmüştür. Bütün örnekler, klinik olarak kabul edilebilir bir oklüzyon ve fasiyal uyumu olan ortodontik tedavi görmemiş bireylerden oluşmaktadır. Çalışmaya toplam 1 80 örnek dahil edilmiş, gelişim periyotlarına göre 3 gruba ayrılmıştır; puberta öncesi, puberta ve puberta sonrası. Her grup 30 erkek ve 30 kız örnekten oluşmaktadır. Lateral sefalometrik filmler üzerinde, mandibulanın diğer kraniofasiyal kemiklerle olan ilişkisini, simfiz morfolojisini ve mandibuladaki konumunu ve simfiz bölgesinde yer alan 3 anatomik noktanın (B, Pg, Me) Coben koordinat sistemi içerisinde geçerliliğini değerlendirmek için toplam 25 ölçüm yapılmıştır. Üç grup arasındaki farklılıkları değerlendirmek için Varyans analizi, grup içi değişkenlerin birbirleriyle ilişkisini değerlendirmek için korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmamız sonunda elde ettiğimiz bulgular, konu ile ilgili diğer araştırmaların bulgularıyla karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar: 1. Simfiz morfolojisi ile ilgili parametrelerden, simfiz yüksekliği ile simfiz derinliğinde cinsiyetler arasında fark olduğu saptanmıştır.2. Erkeklerde ve kızlarda erişkin hale gelinceye kadar simfiz morfolojisinde değişiklikler devam etmiştir. 3. Kızlar, erkeklere göre, simfiz morfolojisi ile mandibular büyüme yönü arasında daha kuvvetli bir ilişkiye sahiptir. Bu ilişki kızlarda pubertal dönemde artmakta ve postpubertal dönemde de devam etmektedir. Erkeklerde ise sadece postpubertal dönemde artış göstermektedir. 4. Simfiz derinliğindeki artış daha çok arka yüzeyde meydana gelmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The changes occured in craniofacial komplex during growth period had been investigated by many researchers. It has been understood that the mandible takes very important place in formation of the types of the face. It was emphasized that morphology of the chin is an important characteristic structure in appearance of the persons face. Our investigation was carried out on lateral cephalometric radiographs to evaluate the relationship of the symphysis with the direction of the growth of the mandible and the symphysis morphology. All subjects had clinically acceptable occlusion with facial harmony and had not undergone orthodontic treatment. A total of 180 subjects were included in this study divided into three group according to the development period; prepuberty, puberty and post puberty. Each groub consisted of 30 males and 30 females subjects. On the lateral cephalometric radiographs, 25 measurements were performed to assesed the relationship of the mandible with other craniofacial bone structures, the symphysis morphology and the position of the symphysis in mandible and to determine the validity of the three anatomic points, ( B, Pg, Me) located on the symphysis, with Cooben coordinate system. An analysis of variance test was performed to determine the differences between three groups and correlation analysis was performed to determine the relationship between parameters in each group. Our conclusions were compared and discussed with other investigations results related to similar subject. The conclusions of this study: 1. A differences was found between the male and female subjects in symphysis height and depth.2. There were continued changes in the symphysis morpfology up to adulthood in both female and male. 3. Females possess a stronger relationship between symphysis morphology and the direction of mandibular growth as compared with males. This relationship is increased in puberty and continued in postpuberty period in females, however it is increased only in postpuberty period in males. 4. The increase at symphysis depth occured more at lingual surface than labial. i