Bursa ili İnegöl ilçesi ahşap oyma sanatı
Bursa city, county İnegol wooden carving art
  1. Tez No: 336085
  2. Yazar: HATİCE SANCAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LALE ÖZDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, El Sanatları, Wood Products, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dekoratif Ürünler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 235
Özet
Bu araştırmanın amacı yıllardan beri süre gelen ?İnegöl Ahşap Oyma Sanatı?nın tanınmasını sağlamak, bu sanatın İnegöl?deki yeri, günümüzdeki durumu ve pazarlama olanaklarını, kullanılan teknikler ve kullanılan araç-gereçlerini, kullanılan desen ve kompozisyon özelliklerini belirlemek olacaktır.Bu araştırmanın evrenini, İnegöl ahşap oyma atölyeleri oluşturmaktadır. Evrenin tamamına ulaşmada zaman ve mali sorunlar yaşanacağından ahşap oyma ürünleri temsil edecek nitelikte ve sayıda 50 ürün ele alınmıştır. Bu araştırmanın örneklemine İnegöl?deki 25 ahşap oyma atölyesinde görev yapan 50 ahşap oyma ustası katılmıştır. Bu araştırma kapsamında, ustalara anket formu uygulanmış ve anket formu ile elde edilen bulguların frekans ve yüzde analizleri yapılmıştır.Araştırma sonucuna göre, İnegöl?de ahşap oymacılığı daha çok mobilyacılık sektöründe kullanılmaktadır. Bu firmalarda ise el oymaclıığının yapımının uzun sürmesi ve maliyetinin fala olmasından dolayı el oymacılığı yerine daha çok makine oymacılığı yapılmakta olduğu saptanmıştır. Makineli üretimin, üretimi hızlandırması, seri üretimle maliyetin düşmesi ve buna bağlı olarak alıcı kitlesinin artması ve makineli üretimle ucuza daha fazla işçi çalıştırılması makineli işçiliğin artmasında önemli rol oynamıştır. El işçiliğinin çok zaman alması ve emeğin karşılığının alınamaması, el oyması yapan atölyelerin azalmasına sebep olmuştur.Makineli seri üretim yapan üreticiler ile rekabet edemeyecek konuma gelen el oyması yapan atölyelerin alıcı kitlelerinin azalmasından dolayı sayıları gittikçe düşmektedir. Ahşap oyma ustaları emeklerinin karşılığını alamadıkları ve ekonomik kaygılardan dolayı bu mesleği çocuklarına devremediklerinden yakınmaktadırlar. İnegöl?de mobilya oymacılığının tanıtımının ve pazarlama olanaklarının artırılması için yurt içi ve yurt dışı fuarlar düzenlenmektedir. Bu sayede yurt dışına ve Türkiye?nin pek çok yerine ürün gönderilmekte, maliyeti düşük ürünlere talep olmasından dolayı makine üretimiyle üretilen ürünlerde yoğunlaşılmaktadır. Bu ise el oyması yapan atölyelerin azalmasına sebep olmaktadır.İlçe de günümüzde bu sanatı devam ettiren ahşap el oyması ustalar azalmış, baba mesleğini devam ettiren usta neredeyse hiç kalmamıştır. Gerek devlet gerekse bu sanatla uğraşan ustalar tarafından bir iyileştirme yapılmazsa geleneksel sanatlarımızdan biri olan, el oyması Ahşap oyma, makineli seri üretimle yozlaşmaya mahkûmdur ve örnekleri müzelerde kalanlarla sınırlı olacaktır. El işçiliği bitirildiğinde makineli seri üretimin destekleyen ana damardan yoksun kalınacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is determined as ?İnegöl Wooden Carving Art? which is lasting for years to be known, the location of this art Inegöl, the current situation and the marketing opportunities, techniques and tools and utensils used, will be used to determine the characteristics of design and composition. İnegöl Wooden Carving Art workshops form the place of this research. Occurred in the time and financial problems in reaching the whole population to represent the quality and number of wood carving products, fifty items were discussed The fifty Carving Art Craftsmen participated in this sampling group of research. In this research the questionnaire forms are applied to the craftsmen. The percentage and the frequency that found from these questionnaires are analyzed.According to the results of research, Inegol furniture industry more used in wood carving. These companies making carving of the hand due to the long duration and cost more rather than hand carving machine carvings were made. The machinary producing has important part in, quickens the production, decreasing the costs for the serial production, employs more workers with less money and effect of this increased the number of customers. The fact that it occupies more time and it does not atone for causes the number of people dealing with this art to decline.Location will not be able to compete with the mass production machine shop that makes the hand carving workshops decreases. Wood carving masters could not get for their efforts and they could not transfer their children complain about this profession because of economic concerns.To increase opportunities for promotion and marketing of furniture, carving İnegöl domestic and foreign fairs are organized. Although some productions are sent both abroad and different places in Turkey, since there is a demand to cheap productions the demand to machinery productions is increasing. And this situation causes the number of the handicraft workshops to decrease. Today the number of people dealing with this art is decreasing, almost no one maintains this traditional work. If both the government and the people dealing with this art do not take some precautions, this traditional wooden carving art which can not keep up with machinery production will be limited with works exhibited in museums. Handwork is finished machine series goes live on the main vein that supports the production lacks.