Hiperlipidemili tip 2 diabetes mellitus'lu olgularda atorvastatin tedavisinin kemik mineral dansitesine etkisi
- Tez No: 111809
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 864
Özet
1-OZET Osteoporozda, tedaviye ve yaşam kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar son yıllarda hız kazanmıştır. Çalışmalar, HMG CoA redüktaz inhibitörü ilaçların kemik oluşumunu, hacmini ve dansitesini artırdıklarını göstermektedir. Çalışmamızda, hiperlipidemili Tip 2 Diabetes Mellitus'lu (Tip 2 DM) olgularda, bir HMG CoA redüktaz inhibitörü olan“Atorvastatin'in”, kemik mineral dansitesine (BMD) etkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışmaya, hiperlipidemisi bulunan Tip 2 DM'lu 45 olgu (15 kontrol ve 30 çalışma olgusu) alındı. Olguların yaş ortalaması 53.6±8.6 ve diyabet yaşları ortalaması 7.5±4.7 yıldı. Kontrol grubuna kolesterol-trigliseridden kısıtlı diyabetik diyet; çalışma grubuna ise, bu diyete ek olarak, 10 mg/gün Atorvastatin 12 ay süreyle uygulandı. Grupların, başlangıç ve 12 aylık tedavi sonrası; ağırlık, vücut kitle indeksi (BMI), plazma açlık ve tokluk glikozu, insülin, C peptid, glikolize hemoglobin (HbAlc), kalsiyum, fosfor, kreatinin, total kolesterol, HDL kolesterol, LDL kolesterol, trigliserid ve tüm vücut BMD sonuçları karşılaştırıldı. Kontrol grubunda, başlangıç ile 12 aylık kolesterol-trigliseridden kısıtlı diyabetik diyet uygulaması sonrası; gövde, pelvis ve total BMD ölçümleri arasında istatistiksel anlamda olmayan azalmalar gözlendi.
Özet (Çeviri)
2- ABSTRACT Studies about therapy and for increasing the quality of life in osteoporosis have been accelerated. Studies show that HMG CoA reductase inhibitors y increase bone formation density and volume. In our study we aimed to investigate the efficacy of“Atorvastatin”, an ihibitor of HMG CoA reductase on bone5 mineral density (BMD) in cases with Type 2 diabetes mellitus (Type 2 DM) and hyperlipidemia. 45 cases (15 control and 30 study cases) with Type 2 DM and hyperlipidemia included the study. Median age of cases was 53.6±8.6 and the median age of diabetes was 7.5±4.7. Control group was applied limited cholesterol-trygliserid dibetic diet and study group was applied 10 mg/day Atorvastatin for 12 months addition to diet. Cases' initial and after 12 months therapy results of weight, body mass index (BMI), plasma fasting and postprandial glucose levels, insulin, C peptide, hemoglobin Ale (HbAlc), calcium, phosphorus, creatinin, total cholesterol, HDL cholesterol, LDL cholesterol, trygliseride, and complete body BMD were compared. In control group, there was statistically nonsignificant decrease between trunk, pelvis and total BMD measures after applying limited cholesterol- trygliseride diabetic diet on initial and after 12 months.