Tip 2 diabetes Mellitus'lu hastalarda andropometrik ölçümler ile hepatosteatoz ilişkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 150772
  2. Yazar: BURCU HACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Diabetes mellitus tüm dünyada en sık rastlanan endokrin hastalıktır. Vücudun çeşitli organ ve sistemlerinde hasarlar,fonksiyon kusurları ve yetersizlikleri ile seyreder. Uzun süreli ve iyi regüle olmayan Diabetes mellitus 5lu hastalarda çoğunlukla gözlenen karaciğer komplikasyonu hepatosteatozdur. Aynı zamanda Tip 2 Diabetes mellitus; obezite ve hiperlipidemi birlikteliği de sıktır. Çalışmamızda Tip 2 Diabetes mellitus 'lu olgularda ultrasonografî ile hepatosteatoz sıklığının araştırılması ve hepatosteatoz ile ilişkili faktörlerin ortaya konulmasını amaçladık. Hastanemiz iç hastalıkları polikliniğine başvuran alkol kullanım alışkanlığı olmayan, hepatit serolojisi negatif ve tiroid fonksiyon testleri normal 62'si kadın 37'si erkek 99 diyabetli olguda yapılmıştır. Kan örnekleri günlük değişikliklerin etkisinden kaçınmak için sabah saatlerinde ve 12 saatlik açlık sonrası alınmıştır. Kanda AKŞ, Hb Alc, kolesterol, LDL-kolesterol, HDL-kolesterol, VLDL-kolesterol, trigliserid, AST, ALT ve GGT düzeylerine bakılmıştır. Andropometrik ölçümler için boy, kilo, bel ve kalça çevresi tesbit edilerek BKİ ve bel/kalça oranları hesaplanmıştır. Olguların hepatosteatoz derecelendirilmeleri ultrasonografî ile sabah aç karnına yapılmış olup 37'de normal, 62' de yağlanma tesbit edilmiştir. BKİ de artışa paralel olarak ultrasonogarif derecelendirmede de artış olduğu gözlenmiştir. Aynı durum trigliserid ve kolesterol yüksekliği ile de saptanmıştır. Multisistemik bir hastalık olan diyabetin gerek diyet gerekse uygun ilaç tedavi ile komplikasyonlarının gelişme sıklığının azaltıldığını ve hatta önlenebildiği bilinmektedir. Beraberinde sık gözlenen obezite ve hiperlipidemi karaciğer yağlanmasına katkıda bulunmaktadır. 67
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Diabetes mellitus is the most common disease all around the world. İt causes hazards, function loss and defects in some organs and systems. İn long term and non-regulated diabetes mellitus patients, the most common hepatic complication is hepatosteatosis. Also Type 2 Diabetes mellitus, obesity and hyperlipidemia togetherness is common. İn this study, we aimed to present the frequency of hepatosteatosis in Type 2 Diabetes mellitus patients by ultrasound and the factors releated with hepatosteatosis. We analyzed 62 female, 37 male, 99 diabetic patients who made an application to our hospital's internal medicine polyclinic with no alchol use, negative hepatit serology and normal thyroid function tests. Blood samples were taken early in the morning and after 12 hours of hunger so as to avoid the daily changes. Blood glucose, Hb Ale, cholesterol, LDL-cholesterol, HDL-cholesterol, VLDL-cholesterol, trigliserid, AST, ALT and GGT were analysed. For andropometric measures; height, weight, waist and hip circumference were determined and body mass index and waist-hip ratios were measured. Hepatosteatosis graduation of patients were made with ultrasound early in the morning and with hunger; 37 normal and 62 hepatosteatosis were detected. The rise of BMI was paralel to the rise of ultrasound evaluation. The same condition is current in trigliserid and cholesterol rise. As a multisystem disease; the devolopment frequency of complications of diabetes can be lowered or even prevented by diet and proper medical treatment. Obesity and hyperlipidemia is frequent in diabetes and have additive effects in hepatosteatosis. 68