Tip 2 Diabetes mellituslu olgularda komplikasyon gelişmesini etkileyen faktörler
Factors affecting the development of complications in patients with type 2 Diabetes mellitus
- Tez No: 597483
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KURÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Halk Sağlığı, Endocrinology and Metabolic Diseases, Public Health
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Giriş:Diabetes Mellitus; insülin üretimindeki sorun,insülin etkisindeki defekt veya her ikisinin de bulunduğudefektlerden dolayı, hiperglisemi görülen, akut ve kronik komplikasyonlara yol açan metabolikbir hastalıktır. Ülkemizde ve dünyada yüksek prevelansa sahip olan diabetes mellitus önemli bir halk sağlığı problemidir. Amaç:Tip 2 diabetes mellituslu olgularda komplikasyon gelişmesini etkileyen faktörleriaraştırmak, yapılabilecek koruyucu önlemler hakkında bilgi edinmek, morbidite ve mortaliteyi azaltmak için;komplikasyon gelişmesine etki eden faktörlerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Gereç Yöntem: Araştırma, Zonguldak ili Bülent Ecevit Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Anabilim Dalı Diyabet ve Endokrin Polikliniği' ne 1 Eylül 2017- 1 Eylül 2018 tarihleri arasında başvuran, 18 yaş ve üzeri tip 2 diabetes mellituslu 398 hasta üzerinde yapılmıştır. Araştırma retrospektif bir çalışmadır. Çalışmada kullanılan bilgiler, hastaların poliklinik muayene notlarından ve rutin yapılmış olan tahlillerinden elde edilmiştir.İstatiksel değerlendirme SPSS 20.0 programı ile yapılmıştır. Bulgular:398 hastanın %59,8 (n=238)' i kadın, %40,2 (n=160)' si erkektir. Araştırmayakatılan hastaların yaş ortalaması 56,7 ± 10,29 ve en küçüğü 29,en büyüğü 84 yaşındadır (ortanca 58). Tip 2 diabetes mellitus tanı süresi ortalaması 8,5±7,06 yıl ve en kısa 1 yıl, en uzun 38 yıldır(ortanca 7 yıl). Çalışmadaki hastaların %94,2 (n=375)' sinde diyabetin yanısıra ek kronik hastalığı mevcuttur. En sık görülen kronik hastalık %60,1 (n=239) ile hipertansiyondur. Hastaların %54,5 (n=218)' inde diyabetik komplikasyonbelirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes Mellitus is a metabolic disease that causes acute and chronic complications and seen hyperglycemia, due to problems with insulin production, a defect in insulin effect, or both. High prevalence of diabetes mellitus in our country and in the world, is an important public health problem. Purpose: The aim of this study is to investigate factors affecting the development of complications in patients with type 2 diabetes mellitus, to obtain information about the preventive measures and to determine the factors affecting the morbidity and mortality. Materials and Methods: The study was carried out on 398 patients with type 2 diabetes mellitus aged 18 years and older who applied to the Endocrinology and Metabolism Diseases Department of Diabetes and Endocrine Polyclinics of Bülent Ecevit University Health Application and Research Center between 1 September 2017 and 1 September 2018 in Zonguldak. The research is a retrospective cross-sectional study. The information used in the study was obtained from the polyclinic examination notes and routine analyzes of the patients. Statistical analyses were performed with SPSS 20.0 program. Results: Of the 398 patients, % 59.8 (n = 238) were females and % 40.2 (n = 160) were males. The mean age of the patients who participated in the study was 56.7 ± 10.29 and the smallest was 29 years, the largest was 84 years (median 58).The mean duration of diagnosis of type 2 diabetes mellitus was 8.5 ± 7.06 years and short 1 year, the longest 38 years (median 7 years). % 94.2 (n = 375) of patients in the study had diabetes as well as additional chronic disease. The most common chronic disease was hypertension with % 60.1 (n = 239). Diabetic complications were noted in % 54.5 (n = 218) of the patients. In the logistic regression analysis, in patients with type 2 diabetes mellitus who participated in the study, in the development of diabetic complications; hypertension, hyperlipidemia and duration of diabetes diagnosis were found to be significant.