Farklı metabolik bozukluklar altında gelişen nonalkolik steatohepatit olgularının biyokimyasal ve histopatolojik özellikleri bakımından karşılaştırılması
Comparison of biochemical and histopathological characteristies of cases with non-alcoholic steatohepatitis develop under different methabolic disorders
  1. Tez No: 108196
  2. Yazar: MURAT HAYRİ SİPAHİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABDULLAH SONSUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 23
Özet
ÖZET Nonalkolik Steatohepatitin (NASH) klinik seyri ve prognozunun tahmin edilmesi konusundaki belirsizliklerin aşılmasının, NASH'e yönelik tedavi arayışları için daha belirgin ve daha gerçekçi hedefler koyacağı kesindir. Diabetes mellitus, hiperlipidemi ve obezite NASH'li hastalarda yüksek oranlarda rastlanılan metabolik bozukluklardır. Bu tez çalışmasında belirtilen metabolik bozukluklar risk faktörü olarak isimlendirilmiştir. Hastalar sahip oldukları risk faktörü sayısı bakımından gruplandırılarak hepatoselüler nekroz (AST,ALT),kolestaz (Alkali fosfataz.GGT) göstergeleri ve histopatolojik bulgular zemininde karşılaştırılmışlardır.Burada taşınan risk faktörlerinin hastalığın biyokimyasal ve histopatolojik özellikleri üzerinde belirleyici bir rol oynayıp oynamadığı araştırılmıştır. Çalışmaya alınan 46 hastadan 10'u hiçbir risk faktörü taşımazken, 21 hastada tek, 9 hastada iki, 6 hastada ise üç risk faktörü bulundu. Gruplar AST, ALT, GGT, ALP değerleri bakımından fark göstermediler. Tüm hastalar gözönüne alındığında ortalama düzeyler ALT için 84±41.3 U/L, AST için 50,8±22,5 U/L, GGT için 60,1 ±53,8 U/L, AF için ise 174,5±69,2 U/L olarak bulunmuştur. Aminotransferazların yüksekliği en sık tespit edilen biyokimyasal bozukluk olurken, alkali fosfataz yüksekliği literatürde belirtilen oranların aşağısında kaldı (sadece 2 olguda yüksekti). Ağır fibrozisi işaret edebileceği belirtilen 1'den büyük AST/ALT oranı yalnızca 4 olguda bulundu ve olguların biyopsilerinde hafif düzeyde fibrozis görüldü. Hasta grupları histopatolojik bulgular (yağlanma, iltihabi infiltrasyon, fibrozis) bakımından da belirgin bir farklılık göstermediler.Tüm olgularda hafif düzeyde iltihabi infiltrasyon gözlenirken, fibrozis ise 13 olguda gözlendi. Fibrozis gösteren hastaların 4'ü risk faktörü taşımazken, 2 olgunun bir, 3 olgunun iki, 4 olgunun ise üç risk faktörü taşıdığı tesbit edildi. Elde edilen veriler, NASH'e eşlik eden risk faktör sayısının, hastalığın biyokimyasal ve histopatolojik karakteri üzerinde belirgin bir etkiye sahip olmadığını göstermektedir. Bir ya da birden fazla risk faktörü taşıyan hastalar ve hiç risk faktörü taşımayan NASH olguları biyokimyasal ve histopatolojik olarak belirgin bir fark göstermemektedir. 19
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is clear that a better understanding of the controversies about clinical course and prognosis of non-alcoholic steatohepatitis (NASH) would establish more clear-cut and realistic targets in the therapeutic options. Diabetes mellitus, hyperlipidemia, and obesity are among the metabolic disorders more frequently encountered in the patients with NASH. In this study, these metabolic disorders are named as risk factors. The patients are classified according to the risk factors they had, and compared by the aspects of hepatocellular necrosis (as shown by the levels of AST, ALT), cholestasis (alkaline phohphatase-ALP, GGT) and histo-pathological findings. In this study, it is aimed to investigate whether the risk factors play a determining role on the biochemical and histo-pathological features of the disorder. Ten out of 46 patients had no risk factors; 21 had single, 9 had double and 6 had triple risk factors. The groups were not significantly different by the levels of AST, ALT, GGT, and ALP. When all of the patients were evaluated as a whole, mean levels of ALT, AST, GGT, and ALP were found as 84±41.3 U/L, 50.8±22.5 U/L, 60.1 ±53.8 U/L, and 174.5±69.2 U/L respectively. Elevated level of aminotransferases was the most frequently seen biochemical abnormality, but elevated ALP level was seen less frequently than reported in medical literature (in only two patients). AST/ALT ratio of higher than 1 which was reported to indicate severe fibrosis was observed in only 4 cases. However our cases have mild fibrosis. Histo-pathological findings (steatosis, inflammatory infiltration, and fibrosis) also did not differ among the groups. While all of the patients had mild inflammatory infiltration, fibrosis was seen in 13 patients. While 4 out of these 13 patients did not have a risk factor, 2 patients had single, 3 patients had double and 4 patients had triple risk factors. Current data suggest that the number of risk factors which may associate NASH does not have a significant role on the biochemical and histopathological features of the disorder. The patients with NASH having one or more risk factors do not seem to differ biochemically and histopathologically when compared to those having no any risk factor. 20