Toxoplasmosis ön tanılı hastalarda ELISA, IFAT, SF deneylerinin uygulanması ve çapraz reaksiyonlarının araştırılması
  1. Tez No: 9855
  2. Yazar: HÜSEYİN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Toxoplasmasis şüpheli 1232 hasta serumu Toxoplasma antikorları yö nünden ELISA ile araştırıldı. Olguların 308 (% 25)' i seropozitif, 924 (% 75'ü seronegatif bulundu. Çocuklarda % 19.5, erişkinlerde % 27.6 oranında pozitiflik elde edildi. Pozitif olguların % 16.3 'ünde anti- toxoplasma IgG, % 4.6'sında anti toxoplasma IgM ve % 3.9 'unda da hem anti toxoplasma IgM hem de antitoxoplasma IgG sınıfından antikor bulundu. ELISA ve SF deneyleri % 88.3; SF ve İFA deneyleri ise % 85.7 ora nında uyumluluk gösterdi. ELISA, IFAT ve SF deneylerinin duyarlılıkları sırasıyla % 95.5, % 90.9 ve % 83.3 olarak belirlendi. Toxoplasmosis yönünden ELISA ile seropozitif bulunan olguların se rumlarında, RF % 9.0, ANA % 20.7, SF deneyi ile RF % 6.1, ANA % 16.9, IFAT ile RF % 10, ANA % 17.1 oranında pozitif bulundu. Toxoplasmosis yönünden ELISA ile seronegatif bulunan olguların se rumlarında, RF % 6.6, ANA % 3.3, SF deneyi ile RF % 3.3 oranında sero-50 pozitif, ANA ise hepsinde seronegatif bulundu. RF yönünden seropozitif olan hastalarda, T. gondii antikorları ELISA ile % 53.3, SF deneyi ile % 60 oranında pozitif bulundu. RF yö nünden seronegatif olan hastalarda, T. gondii antikorları ELISA ile % 13.3, SF deneyi ile % 16.6 oranında pozitif bulundu. ANA yönünden seropozitif olan hastalarda, T. gondii antikorları, ELISA ile % 36.6, SF deneyi ile % 43.3 oranında pozitif bulundu. ANA yönünden seronegatif olan hastalarda T. gondii antikorları ELISA ile % 10, SF deneyi ile % 13.3 oranında pozitif bulundu.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 1232 patient sera were examined by Enzyme Linked Immunosorbent Assay (ELISA) with suspect of Toxoplasmosis. It was found that 308 patients were seropositive and 924 patients seronegative. Positive results were found in 19.5 % of children and 27.6 % of adults. 16.3 % of these positive results were IgG, 4.6 % were IgM and 3.9 % of them were both IgM and IgG types antibodies. Between ELISA and SF tests; SF and IFAT tests correlation were found 88.3 % and 85.7 % respectively. ELISA, IFAT and SF tests sensitivity were found 95.5 %, 90.9 %, 83.3 % respectively. In seropositive cases with ELISA in respect of Toxoplasmosis Rheumatoid Factor (RF) 9.0 % and Anti Nuclear Antibody (ANA) 20.7 % were found positive. In seropositive cases with SF test in respect of Toxoplasmosis, RF 6.1 %,ANA 16.9 % were found positive. In seropositive cases with IFA test in respect of Toxoplasmosis, RF 10.0 %, ANA 17.1 % were found positive.52 In seronegative cases with ELISA in respect of Toxoplasmosis, 6.6 % RF, 3.3 % ANA were found positive. In seronegative cases with SF in respect of Toxoplasmosis 3.3 % RF but ANA seronegative in all. In seropositive patients in respect of RF, T. gondii antibodies were found positive 53.3 % with ELISA and 60 % with SF test. In sero positive patients in respect of ANA, T. gondii antibodies were found positive 36.6 % with ELISA 43.3 % with SF test. In seronegative patients in respect of RF, T. gondii antibodies were found 13.3 % with ELISA and 16.6 % with SF test. In seronegative patients in respect of ANA, T. gondii antibodies were found positive 10.0 % with ELISA and 13.3 % with SF test.