Bruselloz, listeriyoz ve toksoplazmoz enfeksiyonlarının düşük, ölü doğum ve erken doğum olgularındaki etkilerinin serolojik yöntemlerle araştırılması
An Investigation on the effect of brucellosis, listeriosis and toxoplasmosis in case of spontaneous abortion, stillbirth and premature delivery, using serological methods
- Tez No: 11329
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAME SAYGI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Çalışmamızda Bruselloz, Listeriyoz ve Toksoplazmozun yöremizdeki düşük, ölü doğum ve erken doğum olaylarından ne oranda sorumlu olduğunu saptamak amacıyla 150 hasta grubu, 100 de kontrol grubu serolojik yöntemlerle incelenmiştir. Bruselloz yönünden incelemede, tüp aglutinasyon yöntemi ile hasta ve kontrol grubunda anlamlı titre olarak kabul edilen 1/80 ve üzeri sulandırımda hiç pozitiflik saptanmamıştır. Listeriyoz yönünden incelemede, tüp aglutinasyon yöntemi ile anlamlı kabul edilen 1/320 ve üzeri sulandırımda, hasta grubunda % 10 oranında pozitiflik saptanırken, kontrol grubunda bu oran % 7.1 olarak bulunmuştur. Toksoplazmoz yönünden incelemede ise IHA deneyi ile hasta grubunda % 85.3, kontrol grubunda ise % 85 oranında 1/64 sulandırımda pozitiflik saptanmıştır. 1/4096 sulandırımda kontrol grubunda % 2 olgu pozitif iken, hasta grubunda % 13.3 olgu pozitif bulunmuştur. Çalışılan en yüksek sulandırım olan 1/9192 de ise kontrol grubunda hiç pozitiflik saptanamazken, hasta grubunda % 11.3 ora-nında pozitiflik saptanmıştır. Sonuç olarak, araştırılan bu üç enfeksiyondan listeriyoz, potansiyel bir tehlike arzederken, toksoplazmoz yöredeki düşüklerden en fazla sorumlu bulunmuştur. Diğer taraftan bruselloz yörede sorun olarak görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY AN INVESTIGATION ON THE EFFECT OF BRUCELLOSIS, LISTERIOSIS AND TOXOPLASMOSIS IN CASES OF SPONTANEOUS ABORTION, STILLBIRTH AND PREMATURE DELIVERY, USING SEROLOGICAL METHODS. In our study, a group of 150 patients and 100 cont rols were tested using serological methods to determine the rate of effect of brusellosis, listeriosis and toxo plasmosis on spontaneous abortion, stillbirth and prema ture delivery in our region. In brucellosis investigation with tube aglutination method, no positive case was determined in the 1/80 and higher dilutions accepted to be significant titers in patient and control groups. In listeriosis investigation with tube aglutination, the positive ratio was determined as 10 % in the patient group and 7.1 % in the control group in the 1/320 and higher dilutions accepted to be significant titers. In toxoplasmosis investigation with indirect hemag- lutination test, the positive ratio was determined as 85.3 % in the patient group and as 85 % in the control60 group in the 1/64 dilutions accepted to be significant titers. In 1/4096 dilutions, while in the control group 2 % cases was found to be positive, in the patient group 13.3 % cases was positive. In 1/9192 dilutions, the hig hest titer studied, while no positive ratio was found in the control group, 11.3 % positive ratio was determined in the patient group. In conclusion, of the three infections investigated, toxoplasmosis was established to be highly responsible for spontaneous abortions in the region while listeriosis presented a potential danger. Brusellosis, on the other hand, presented no problem in the region.