Koroner arter hastalığında akut faz reaktanları ile karşılaştırmalı neopterinin tanısal önemi
  1. Tez No: 111846
  2. Yazar: BAHAR GÜLMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLTAN ERSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
6. ÖZET Ateroskleroz zemininde gelişen KAH'nın anjiyografik olarak belirlenmiş olduğu olgularda, hücresel immunitenin bir göstergesi olan neopterin ile CRP, fibrinojen, seruloplazmin gibi enflamasyon göstergesi olan APR'nın ve bunların yapısında yer alan siyalik asidin düzeylerini belirleyerek bu göstergelerin birbirleri ile olan ilişkilerini ve KAH'nın evrelendirilmesindeki yararlarını araştırmayı amaçladık. Kanda neopterin sonuçları açısından sağlıklı kontrol grubu(n:40) ile anjiyografi uygulanmış olgular(n:225) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur(p0.05, ANOVA). İdrar neopterini açısından sağlıklı kontrol grubu ile anjiyografi yapılan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gösterilememiştir(p>0.05, ANOVA). Anjiyolu kontrol grubu ile KAH belirlenmiş olgular arasında ve anjiyografi uygulanan gruplar kendi aralarında kıyaslandıklarında da idrar neopterin düzeyleri açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır(p>0.05, ANOVA). APR'dan CRP ve fibrinojen düzeyleri, anjiyolu kontrol grubu ile KAH grubu arasında anlamlı bir fark göstermektedir(p 0.05, t-testi). Siyalik asid düzeyleri açısından sağlıklı kontrol grubu ile anjiyografi yapılan olgular arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmaktadır(p0.05, ANOVA). 86Sonuç olarak elde edilen bulguların ışığında, enflamasyonun AS patogenezine ve KAH'nın oluşumuna olan katkıları yadsınamaz. Bugün güncel veriler AS'da enflamasyon yanısıra artmış makrofaj aktivasyonuna ve immun sistemin etkilerine de işaret etmektedir. Hücre aracılı immun reaksiyonların duyarlı bir göstergesi olan neopterinin KAH'da artmış bulunması bunun önemli bir kanıtadır. Bu yönü ile neopterin KAH'da tanısal değer taşıyan bir göstergedir. Her ne kadar KAH'ın evrelendirmesinde yararlanılamayacağı sonucuna varılmışsa da neopterinden yakın bir gelecekte AS ile ilgili kitle taramalarıda yararlanılabilmesi olasıdır. 87
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Neopterin, a marker of cell mediated immunity, CRP, fibrinogen and cearuloplasmin, indicators of acute phase reaction, and sialic acid, a component of acute phase reactants, were assayed in patients with the angiographic diagnosis of coronary artery disease(CAD). In this study, besides estimating the forementioned parameters in CAD patients, the interrelationship between them and their utility in the staging of CAD was also investigated. In serum, neopterin levels for healthy controls(n:40) differed significantly as compared to the patients who had undergone angiography(n:225)(p0.05, ANOVA). For urinary neopterin levels, there wasn't any difference between healthy controls and the group of patients who had undergone angiography(p>0.05, ANOVA). The individual groups staged angiographically didn't manifest any differences for urinary neopterin(p>0.05, ANOVA). CRP and fibrinogen levels differed significantly between the angiographic controls and the CAD groups(p0.05, ANOVA). Sialic acid levels varied between healthy controls and CAD patients(p0.05, ANOVA). In conclusion, our results reveal the role of inflammation in the pathogenesis of AS and the development of CAD. Recent findings indicate that macrophage activation and immunity also have an effect in the development of AS. From this viewpoint, neopterin is 88a valuable diagnostic marker for CAD. Although it doesn't have a role in the staging of CAD, in the near future it may be helpful in the screening of AS in large populations. 89