Kayseri'de trafikten kaynaklanan toksik emisyonların insan sağlığına ve kan karboksihemoglobin düzeyleri üzerine etkisi
Effects of the toxic emissions caused by the traffic in Kayseri to the peoples health and blood
- Tez No: 111860
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 378
Özet
ÖZET Kayseri'de Trafikten Kaynaklanan Toksik Emisyonların İnsan Sağlığına Ve Kan Karboksihemoglobin Düzeyleri Üzerine Etkisi Konutlar ve endüstri gibi sabit emisyon kaynaklarından ileri gelen hava kirliliğinin yanı sıra, trafikten kaynaklanan egzoz kirliliği de aynı derece de önemli bir sorundur. Motorlu kara taşıt araçlarında atık gaz çıkışları yer seviyesine çok yakındır. Bu nedenle atmosfere atık gaz emisyonu yayan diğer kirletici kaynaklara göre çok daha büyük zararlara yol açmaktadır. Bu emisyonlar solunum yollarında ve kan tablosunda değişim yapabilmektedir. Bu Çalışmada Kayseri'de trafikten kaynaklanan kirletici emisyonların ölçümü ve bu emisyonlara maruz kalan kişilerin kan karboksihemoglobin düzeylerinin toksik emisyonlarla ilişkisi araştırılmıştır. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Birinci aşamada dış hava kalitesi ölçülmüş; ikinci aşamada ise ölçülen emisyonlara maruz kalan bilet gişe memurlarından (25 kişi) ve trafik emisyonlarına maruz kalmayan kontrol grubu olarak belirlenen kişilerden (25 kişi) kan örnekleri alınmıştır. Alınan kan örneklerinde grupların genel sağlık durumlarını belirleyen bazı biyokimyasal parametreler ile kan karboksihemoglobin değerleri ölçülmüştür. Ayrıca kan örnekleri alınan araştırma ve kontrol grubundaki kişilere yaşları, meslekleri, çalışma süreleri, kronik hastalıkları ve sigara içme alışkanlıkları ile ilgili anket uygulanmıştır. Araştırma bölgesi karbon monoksit ölçümleri ile kontrol bölgesi ölçümleri karşılaştırıldığında, sonuçlar istatiksel açıdan anlamlı bulundu (p < 0.05). Araştırma ve kontrol gruplarının kan karboksihemoglobin değerleri karşılaştırıldığında, anlamlı farklılık görülmedi (P>0.05). Araştırma ve kontrol gruplarının sigara içme alışkanlıklarına göre kan karboksihemoglobin değerleri nonparametrik yöntemle karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effects of the Toxic Emissions Caused by the Traffic in Kayseri to the People's Health and Blood Carboxyhemoglobin Levels. Exhaust pollution caused by the traffic is important at the same degree with the pollution sourced from the fixed emission resources like the residence areas and industries. Waste gas exhaust pipe of the motorized vehicles is very near to the ground level. Due to that reason it gives more damage to the atmosphere comparing with the other pollution resources that spreads waste gas emission to the atmosphere. These emissions may cause various troubles in respiratory system and in the blood. With this study, measurement of pollutant level originated from the traffic in Kayseri has been investigated and the relation between the carboxyhemoglobin (COHb) level in the blood of the people who are exposed to this kind of emission and the toxic emissions. The study has been realized in two stages. At the first stage outer air quality was measured and at the second stage blood samples were taken from 25 cashier office staff who are exposed to the measured emission and from 25 people who are not exposed to the traffic emission identified as control groups. In the blood sample various biochemical parameters showing the general health situation of the people and levels of blood carboxyhemoglobin were measured. Besides this, questionnaire has been carried out with the investigation and control group from whom the blood sample taken and with this quaternary their ages, jobs, working hours, their chronic illnesses and their smoking habits were asked. When results of the carbon monoxide (CO) measurements in the investigation region were compared with the control region, there was significant difference (p 0.05).