Kemik alkalen fosfotaz düzeylerinin radyolojik kemik yaşı tayini ile ilişkisi
The relationship of bone alkaline phosphatase level with radiologic bone age determination
- Tez No: 111861
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SABAHATTİN MUHTAROĞLU, PROF.DR. SELİM KURTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET Kemik Alkalen Fosfataz Düzeylerinin Radyolojik Kemik Yaşı Tayini İle İlişkisi Bu çalışma, Kemik alkalen fosfataz (ALP) düzeylerinin radyolojik kemik yaşı tayini ile ilişkisi incelenerek, kemik yaşı tayinindeki etkinliğinin araştırılması amacıyla yapıldı. Araştırma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı genel pediatri polikliniğine başvuran; büyüme-gelişme patolojisi bulunmayan 427 çocuk olgu üzerinde uygulandı. Olguların cinsiyetleri, takvim yaşları, ağırlık, boy ölçümleri saptandı ve radyolojik kemik yaşları tayin edildi. Bütün olgular, takvim yaşlarına ve radyolojik kemik yaşlarına göre dörder gruplara ayrıldı. Takvim yaş grupları ile kemik yaş grupları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Relationship of Bone Alkaline Phosphatase Level with Radiologic Bone Age Determination This study is aimed to investigate the relationship between bone alkaline phosphatase (ALP) level and its effectiveness on radiologic bone age determination. This study was undertaken at the Erciyes University Medical Faculty Pediatric Department on 427 child subjects who have not any growing and developing pathology. All subjects were assesed for their radiologic bone ages, cronologic ages, weights and heights. They were divided into 4 groups, in subject to their cronologic and bone ages, and compared with each others.