Sürekli ayaktan periton diyalizi hastalarında peritonit erken tanısı için diyalizat sitokin düzeyleri ile kemilüminesans ölçümlerinin yeterliliklerinin karşılaştırılması
Early detection of peritonitis in continuous ambulatory peritoneal dialysis patients by use of cytokines: Comparision of diagnostic accuracy with cemiluminescence measurements
  1. Tez No: 111900
  2. Yazar: YÜKSEL OYMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GONCAGÜL HAKLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
1. ÖZET Sürekli ayaktan periton diyalizi (SAPD), hafif klinik bulgularla seyreden peritonit riski taşımaktadır. Olguların % 50' sinde diyalizat kültüründe mikroorganizma üremiştir. Peritoneal fagositler, bakteri temasına yanıt olarak ilk önce TNF-a ve IH üreterek inflamatuvar kaskadının başlamasına yol açar ve sonra IL-6 ve IL- 8 salınımına neden olurlar. Buna ilave olarak nötrofillerde oksidatif metabolizmada belirgin artış gerçekleşir. Çalışmamızda hastaların diyalizatlarında oksidatif metabolizma belirteçleri ile TNF-a, IL-6 ve IL- 8' in tanısal yeterliliklerini değerlendirdik. Diyalizat sıvıları (n=65) enfekte olmayan hastalardan ve akut peritonitli hastalardan elde edildi. Diyalizat kültürünün pozitifliği tanıyı doğruladı. Oksidatif belirteçlerin kemilüminesans (KL) sinyalleri, lusigenin ve luminol problan kullanılarak ölçüldü. NO konsantrasyonu luminol-H2O2 yöntemiyle ölçüldü. Sitokinler katı faz kemilüminesans immünometrik analiz yöntemi ile ölçüldü (Immulite, DPC, USA). İstatistiksel analiz Mann- Whitney U-testi kullanılarak yapıldı. ROC eğrileri tanısal doğruluğu değerlendirmek için kullanıldı ve karşılaştırma için eğri altında kalan alan (AUC) hesaplandı.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY Continuous ambulatory peritoneal dialysis carries a risk of peritonitis which is accompanied by mild symptomatology. Culture of effluent has yielded organism in 50% of cases. Peritoneal phagocytes produce TNF-a and IL-1 in response to contact with bacteria initiating an inflammatory cascade which leads to IL-6 and IL-8 secretion. Additonally, neutrophils undergo a striking increase in oxidative metabolism. We have evaluated the diagnostic accuracy of effluent TNF-a, IL-6, IL-8 levels, and oxidative metabolism markers in these patients. Dialysate fluids (n=65) were collected from non-infected patients and those presenting with acute peritonitis. Positive culture proved the diagnosis. Oxidative markers were measured as CL signals of effluents after addition of lucigenin or luminol as probes. NO concentration was measured by luminol-H202 method. Cytokines were measured by solid phase chemiluminescent immunometric assay (Immulite, DPC, USA). Statistical analysis was made by Mann-Whitney [/-test. ROC curves were used to assess the diagnostic accuracy and the areas under curves (AUC) were calculated for comparison.