Çeşitli stres modellerinin farklı dokulardaki antioksidan sistem üzerine etkileri
The Effects of various stress models on the antioxidant system in different tissues
- Tez No: 111901
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SAADET GÜMÜŞLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, 3 ayrı stres modelinin farklı dokulardaki antioksidan enzim aktivitelerine etkilerini, antioksidan sistemde meydana gelen değişiklikleri ve protein oksidasyonunun hangi stres modelinde ve hangi dokuda daha fazla olduğunu belirlemektir. Bu amaçla, kontrol grubu (K), hareketsizlik stresine maruz bırakılan grup (H), soğuk strese maruz bırakılan grup (S) ve hareketsizlik + soğuk strese maruz bırakılan grup (H+S) şeklinde 4 deney grubu oluşturulmuştur. Tüm grupların plazma kortikosteron düzeyleri, dokuların (beyin, karaciğer, böbrek, kalp ve mide) antioksidan enzim aktiviteleri (Cu, Zn-SOD, CAT ve GSH-Px), GSH, protein karbonil, KD ve MDA düzeyleri ölçülmüştür. Tüm stres gruplarının plazma kortikosteron düzeylerinin anlamlı derecede arttığı görülmüştür. Beyin dokusunda, Cu, Zn-SOD ve CAT aktivitelerinin K grubuna göre anlamlı derecede yüksek olduğu bulunmuştur. GSH-Px aktivitesi S ve H+S grubunda kontrole nazaran daha yüksek iken, H grubunda daha düşük bulunmuştur. Stres gruplarının beyin GSH düzeyleri, kontrole göre anlamlı derecede düşmüştür. Protein karbonil düzeyleri dikkate alındığında, her üç stres modelinde de arttığı görülmüştür. KD ve MDA düzeyleri stres modellerinin hepsinde de artmıştır. Tüm stres gruplarının karaciğer dokularında, Cu, Zn-SOD aktivitesinin K grubuna göre anlamlı derecede arttığı bulunmuştur. S grubunun CAT aktivitesi kontrole göre anlamlı olarak artarken, H ve H+S gruplarında azalmıştır. GSH-Px aktivitesi S grubunda kontrole göre anlamlı derecede yüksek bulunurken, diğer gruplarda herhangi bir değişme görülmemiştir. Stres gruplarının GSH düzeyleri kontrole göre anlamlı derecede düşük bulunmuştur. Protein karbonil, KD ve MDA düzeyleri stres gruplarında kontrole göre yüksek bulunmuştur. Böbrek dokusunda ölçülen Cu, Zn-SOD ve CAT aktivitelerinin tüm stres gruplarında kontrole göre anlamlı olarak arttığı görülmüştür. GSH-Px aktivitesi, H grubunda kontrole göre düşük bulunurken, diğer stres gruplarında değişmediği görülmüştür. GSH düzeyleri, stres gruplarında anlamlı derecede düşmüş, protein karbonil düzeyleri ise en fazla H+S grubunda olmak üzere, tüm stres gruplarında artmıştır. Stres gruplarında KD ve MDA düzeylerinin en fazla H+S grubunda olmak üzere, kontrole göre anlamlı derecede yüksek olduğu tespit edilmiştir. S ve H gruplarına ait kalp dokusu Cu, Zn-SOD aktiviteleri kontrole göre anlamlı derecede düşük bulunurken, H+S grubunda değişmediği görülmüştür. CAT ve GSH-Px aktiviteleri, tüm stres gruplarında anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. GSH düzeyleri, stres gruplarının hepsinde de düşmüş, protein karbonil, KD ve MDA düzeyleri anlamlı derecede artmıştır. Mide dokusunda Cu, Zn- SOD ve CAT aktiviteleri stres gruplarının hepsinde düşük bulunurken, GSH-Px aktivitesinin yüksek olduğu görülmüştür. GSH düzeyleri, stres gruplarının hepsinde kontrole göre düşük olmasıyla beraber, protein karbonil, KD ve MDA düzeylerinin stres gruplarının hepsinde de anlamlı olarak arttığı görülmüştür. Tüm dokular ve stres modelleri dikkate alındığında, Cu, Zn-SOD aktivitesindeki değişimin en fazla S grubunun karaciğer dokusunda, CAT aktivitesindeki değişimin ise en fazla H+S grubunun beyin dokusunda olduğu görülmüştür. H+S grubunun kalp dokusunda GSH-Px aktivitesindeki değişimin en fazla olduğu tespit edilmiştir. GSH düzeyindeki azalmanın en fazla S grubunun böbrek dokusunda, protein karbonil düzeyindeki artışın ise en çok S grubunun karaciğer dokusunda olduğu bulunmuştur. KD düzeyindeki en fazla artış H+S grubunun böbrek dokusunda görülürken, MDA düzeyindeki artışın aynı grubun beyin dokusunda olduğu tespit edilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study was to determine the effects of three different stress models on antioxidant enzyme activities in various tissues, the alterations that occur in the antioxidant system and to determine in which stress model and tissue protein oxidation is higher. For this reason, 4 experimental groups were constituted as following; Control (C), immobilization stress (IS), cold stress (CS) and immobilization + cold stress (ICS). It was seen that plasma corticosteron levels of all stress groups increased significantly. It was found that Cu, Zn-SOD and CAT activities were significantly higher than in control, in brain tissues. GSH-Px activity was higher in CS and ICS groups than in C group while lower in IS group. Brain GSH levels of stress groups decreased significantly proportional to the C group. When protein carbonyl levels were considered, an increment was seen in all three stress groups. CD and MDA levels increased in all stress groups. CAT activities decreased in IS and ICS groups while increased in CS group. While an increased GSH-Px activity was found in CS group, there was not any change in the other groups. GSH levels of stress groups were found to be decreased in liver tissue. Protein carbonyl, CD and MDA levels were significantly higher in stress groups. It was seen that kidney Cu, Zn-SOD and CAT activities increased significantly in all stress groups. While GSH-Px activity was found to be decreased in IS group, there was not any change in the other groups. GSH levels decreased significantly while protein carbonyl levels increased in all stress groups, especially higher in ICS group. It was determined that CD and MDA levels increased in kidney tissue of all stress groups, especially higher in ICS group. Cu, Zn-SOD activities were found to be unchanged in ICS group while decreased significantly in heart tissue of CS and IS groups. CAT and GSH-Px activities were found to be increased in all stress groups. GSH levels were seen to be decreased while CD and MDA levels increased in all stress groups. GSH-Px activity was appeared to increase while Cu, Zn-SOD and CAT activities were seen to be decreased in stomach tissues of stress groups. Although GSH levels were found to be decreased, protein carbonyl, CD and MDA levels increased in all stressed animals. When all stress models and tissues were taken into consideration, the highest change in Cu, Zn-SOD activity was seen in liver tissue of CS group. The remarkable change in CAT activity was found in brain tissue of ICS group. The most evident change in GSH- Px activity was obtained in heart tissue of ICS group. The highest decrement of GSH levels was found in kidney tissue of CS group while the highest increment of protein carbonyl levels was seen in liver tissue of CS group. While the highest increment of CD levels was seen in kidney tissue of ICS group, the highest increment of MDA levels was found in brain tissue of the same group.