3.5.3' - Triiyodotironin ve 3,3' , 5,5' - Tetraiyodotironin (tiroksin) in 2,3 - Bifosfogliserat mutaz üzerine etkisi: Tiroid hormonlarının eritrositlerdeki Rapoport - Luebering siklüsündeki mekanizmasının açıklanması
The effect of 3.5.3' - Triidothyronin and 3,3' , 5,5' - Tetraiodothyronin (Thyroxin) on 2,3-Biphosphoglycerate mutase: Explanation of the possible mechanism of thyroid hormones in erythrocyte rapoport-Luebering cycle
- Tez No: 111919
- Danışmanlar: PROF.DR. YAKUP ALICIGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1082
Özet
ÖZET Yapılan bu çalışmada amacımız, hipertiriodi durumunda eritrositlerdeki 2,3-bifosfogliserat (2,3-DPG) düzeyini ölçmek kaydıyla; artmış tiroid hormonu konsantrasyonuna karşın eritrositlerde oksijen (02) salınımını regüle eden 2,3-DPG ve dolayısıyla 2,3rdifosfogliserat mutaz (DPGM) üzerine bu hormonların direkt etkilerinin olup olmadığını saptamaktır. Çalışmamıza daha önceden hipertiriodi tanısı konulmuş ve/veya tedavisi uygulanmamış 23 gönüllü sağlıklı bireyden olarak kan örnekleri alındı (yaş ortalamaları; 36 ± 9,7 yıl; ortalama ± SD). Alınan kan örneklerinde tiroid hormonlarının eritrosit 2,3-DPG seviyesini arttırıp arttırmadığına bakıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, our aim was to determine the level of 2,3- diphophoglycerate (2,3-DPG) in the mean of increased thyroid hormone concentration and also tried to point out if 2,3-diphosphoglycerate mutase (DPGM), which stimulates the reaction between 1,3-BPG and 2,3- DPG, is effected directly or not. We took our blood samples from 26 volunteers who have never been objected or had a cure of hyperthyroidism (age average±SD; 36±9,7). From those of collected samples, we measured the level of 2,3- DPG in intact erythrocytes, and for this we used 40 ng/ml a concentration of T3, and 0,15 |ug/ml of T4 in an incubation for an hour at a degree of 37° C.