Ejeksiyon fraksiyonu korunmuş kalp yetersizliği ile ejeksiyon fraksiyonu korunmamış kalp yetersizliği olan hasta gruplarında düşük triiyodotironin (T3) sendromu sıklığı ve düşük T3 sendromu ile NYHA'ya göre kalp yetersizliği şiddeti arasındaki ilişkisi
Low frequency of T3 syndrome in patients with heart failure with preserved ejection fraction and heart failure with impaired ejection fraction and association of LOw T3 syndrome with heart failure severity according to nyha
- Tez No: 706887
- Danışmanlar: DR. DR. OSMAN MAVİŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
AMAÇ: Ötiroid Hasta Sendromu, hastanede yatan kronik hastalığı olanlarda prognoz göstergesi olabilir. Ejeksiyon fraksiyonu korunmuş ve Ejeksiyon fraksiyonu bozulmuş kronik kalp yetmezliği olan çalışma grubumuzda düşük T3 (triiyodotironin) sendromunun sıklığını tahmin etmek, NYHA'e göre kalp yetmezliği şiddeti ile ilişkisini değerlendirmek, düşük T3 sendromu ile komorbidit durumlarını, hospitalizasyonu, klinik ve fonksiyonel parametreler üzerinde rolünü değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmaya, son 1 yılda EKO'su yapılmış ve kalp yetmezliği tanısı konmuş Ağustos 2021- Kasım 2021 tarihleri arasında GOP Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji ve İç hastalıkları polikliniğine başvuran ve iç hastalıkları yatan hasta servisinde kalp yetmezliği tanısı yeni konmuş 18-75 yaş arası 132 (81 erkek, 51 kadın) olgu çalışmamıza katılmıştır. Bütün hastalar çalışmaya dahil edilerek çalışma tamamlandı. 18 yaş altı ve 75 yaş üzerindeki hastalar, tiroidektomili hastalar, hipotiroidisi olanlar, hipertiroidisi olanlar, Anti-TPO pozitif olanlar, tiroid ilacı kullananlar, anemisi olan hastalar(Hb: 5g/dl 'den düşük hastalar), tiroid fonksiyonlarını etkileyen ilaç kullanımı olan hastalar(amiodaron, glikokortikoidler, propranalol), ağır sistemik hastalıkları olanlar (Kanser, inflamatuvar hastalıklar, immün sistem hastalıkları) dahil edilmemiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların prospektif ve gözlemsel olarak demografik verileri (yaş, cins, kronik hastalık); boy-kilo-beden kitle indeksi (BMI), sistolik ve diyastolik kan basıncı ölçümleri, sabah biyokimyasal tetkikleri üre, ürik asit, kreatinin, açlık kan şekeri(AKŞ), sodyum(Na+), potasyum(K+), kalsiyum(Ca++),Total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, albumin, protein, hemoglobin düzeyleri ölçülmüştür. Biz Ejeksiyon Fraksiyonu %50 altını EF'si bozulmuş kalp yetmezliği, EF'si %50 ve üstü olan hasta grubunu da EF si korunmuş kalp yetmezliği olarak sınıflandırdık. BULGULAR: Çalışmamıza toplamda 132 hastaya ulaşıldı. Hastaların 81'i (%61,39) erkek iken 51'i (%38,64) ise kadın olarak dağılım göstermiştir. Hastaların yaş ortalamaları ise erkeklerin 63,98, kadınların 66,80 olarak hesaplanmıştır, genel yaş ortalaması ise 65,07 olarak hesaplanmıştır. Hastaların 82'sinde (%62,12) EF durumu bozulmuşken 50'sinde (%37,88) ise EF korunmuştur Hastalarda sT3 xiv değerine göre 2,6ng/L cutt-off değerine göre“2,6ng/L altı”ve“2,64ng/L ve üstü”olarak iki gruba bölünmüştür. Hastaların 60'ının (%45,45) sT3 değeri 2,6ng/L'nin altında iken 72'sinin ise 2,6 ve üstünde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
AIM: Thyroid hormone has a fundamental role in cardiovascular homeostasis in both physiological and pathological conditions. In those with chronic disease, thyroid hormone disorder can be observed without a previous thyroid disease. Euthyroid Sick Syndrome may also be a prognostic indicator in hospitalized patients with chronic disease. In our study group with chronic heart failure, we aimed to estimate the frequency of low T3 (triiodothyronine) syndrome and evaluate the role of Total T3 in addition to comorbid conditions, clinical and functional parameters in predicting the severity of the disease in patients with chronic heart failure. MATERIALS AND METHODS: In this study, patients who underwent ECHO and were diagnosed with Heart Failure in the last 1 year and applied to the hospital in the last 3 months, and patients who applied to the GOP Training and Research Hospital Cardiology Polyclinic, Internal Diseases Polyclinic, and patients who were newly diagnosed with Heart Failure in the internal diseases inpatient service 132 ( 81 male, 51 female) cases participated in our study. All patients were included in the study and the study was completed. (Figure 1). Patients under the age of 18 and over the age of 75, patients with thyroidectomy, those with hypothyroidism, those with hyperthyroidism, Those who are positive for anti-TPO, Those who use thyroid medication, Patients with anemia (patients with Hb: less than 5 g/dl), Patients who use drugs that affect thyroid functions (Amiodarone, glucocorticoids, propranalol), Those with severe systemic diseases (Cancer, inflammatory diseases, immune system diseases) are not included. Prospective and observational demographic data (age, gender, chronic disease) of the patients included in the study; height-weight-body mass index (BMI), systolic and diastolic blood pressure measurements, morning biochemical test. We classified the patients with an Ejection Fraction below 50% as heart failure with EF with impaired EF, and the group of patients with an EF of 50% and above as heart failure with preserved EF. xvi RESULTS: In our patient population with low T3 syndrome presenting due to worsening heart failure has a lower T3 prevalence as the length of hospital stay, high inflammatory markers, lower left ventricular ejection fraction and the severity of heart failure increase; In hospitalized patients, low fT3 levels at presentation can be used as a predictor of disease severity and hospitalization. The evaluation of TSH level alone is not sufficient to evaluate thyroid functions during hospitalization and follow-up of patients with heart failure. It would be appropriate to follow serial measurements of fT3 and fT4 levels together with TSH and to determine the relationship between fT3 changes and progression of heart failure.