Triiyodotironin (T3) ve tiroksin (T4) hormonlarının ahli çiklitin (Sciaenochromis ahli Trewavas, 1935) üreme özellikleri üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of triiodothronine (T3) and thyroxine (T4) hormones on reproduction characteristics of the electric blue hap (Sciaenochromis ahli Trewavas, 1935)
  1. Tez No: 470645
  2. Yazar: SERPİL YAVUZ KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUSTAFA ORHAN ARAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma ile Triiyodotironin (T3) ve Tiroksin (T4) hormon ilaveli yemle beslenen damızlık balıkların, üreme özellikleri üzerinde oluşan farklılıkların belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma iki ayrı denemeden oluşmuştur. Her deneme 6 grup halinde yürütülmüş olup her biri için yeme toplam 5 mg hormon uygulaması yapılacak şekilde farklı oranlarda T3 ve T4 hormonu ilave edilerek gerçekleştirilmiştir. Her grup 3 tekerrürlü olacak şekilde planlanmış ve I. deneme 1 ay, II. deneme ise 6 ay süre ile yürütülmüştür. I. deneme sonunda ahli çiklitlerde; büyüme performansı incelendiğinde gruplar arasında herhangi bir farklılık saptanmamıştır (P>0.05). Dişilerde T3 miktarında, ilk 15. günde fark edilir bir artış gözlenirken, 30. günde azalma meydana geldiği tespit edilmiştir. Dişi ve erkek bireylerde 15. ve 30. gün en düşük TSH (Tiroid Uyarıcı Hormon) miktarı, yüksek miktarda T4 içeren yemle beslenen gruplarda bulunmuştur. II. deneme sonunda; en erken hormona cevap verme süresinin ortalama 57 gün ile C grubunda olduğu belirlenmiştir. Besin kesesini tüketmiş toplam yavru sayısı 32 yavru ile en az C ve E gruplarında iken en fazla yavru sayısı 43 yavru ile K grubundadır. 30. gün en az yavru sayısı toplam 21 yavru ile D grubunda iken en fazla yavru sayısı ise toplam 41 yavru ile K grubundadır. Yavruların besin kesesini tükettikten sonraki 30. gün yaşama oranlarına bakıldığında en yüksek yaşama %95,69 ile kontrol grubunda, en düşük yaşama oranı ise %50,00 ile D grubundadır. Besin kesesini tüketmiş yavru ağrılığı 0,028±0,000 g ile en yüksek E grubunda, 0,020±0,000 g ile en düşük B grubunda bulunmuştur. 30. gün yavru ağrılığı 0,035±0,001 g ile en yüksek C grubunda iken 0,023±0,000 g ile en düşük D grubunda tespit edilmiştir. Sonuç olarak çalışmada kullanılan iki hormonun da bu balık için olumlu ve olumsuz etkileri olduğu belirlenmiş olup, hormona cevap verme süresi, TSH salgısını azaltma ve yavru büyüme performansında T4 hormon uygulamasının bu tür için uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the determination of the differences in reproduction characteristics of brood stock fed with triiodothronine (T3) and thyroxine (T4) supplemented diets was aimed. This research consisted of two seperate studies. Each study was performed as 6 groups in triplicates and different ratios of T3 and T4 were added into the diets contained 5 mg hormones in total. First and second experiments lasted 1 and 6 months, respectively. At the end of the first study, in terms of the growth parameters of electric blue haps, there were no significant difference between the groups (P>0.05). In females, amount of T3 increased in 15th day but decreased in 30th day. In female and male individuals lowest TSH (thyroid stimulating hormone) in 15 and 30th days were detected in the group fed with the diets contained high amount of T4. At the end of the second study, shortest hormone response time was detected in group C as 57 days. While least yolk sac consumed fry was determined in groups C and E with 32 fries, highest fries was obtained in group K with 43 fries. In 30th day, minimum and maximum fries were determined in group D (21 fries) and group K (41 fries). 30 days after the fries consumed their yolk sac, best survival rate was found in control group (95.69%) and the least survival rate was detected in group D (50.00%). Maximum and minimum weights of the fries consumed their yolk sac were found in group E as 0.028±0.000 g and group B as 0.020±0.000 g, respectively. The maximum fry weight was determined in group C (0.035±0.001 g) and the minimum weight was found in group D (0.023±0.000 g) in 30th day. As a result, both hormones showed negative and positive effects for this fish and using T4 hormone was found applicable in terms of response time to hormone, decreasing TSH secretion and growth performance of fry.