Yeni doğan ratların karaciğer arginaz aktivitesi ve MDA düzeyleri üzerine hipoksi ve N-Asetilsistein'in etkileri
The effects of hypoxia and N-acetylcystein on the arginase activity and MDA level in the liver of newborn rats
  1. Tez No: 111924
  2. Yazar: HASAN KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ŞENDOĞAN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Arginaz (L-arginin amidino hidrolaz; EC 3.5.3.1) üre döngüsünün son basamağında L-arginini üre ve ornitine hidrolize eden bir enzimdir. Arginazın bilinen en önemli fonksiyonu, karaciğerde gerçekleşen Krebs-Henselit Üre Döngüsü yolu ile üre sentezine katılmasıdır. Bu çalışmada hipoksi oluşturulmuş grup ve buna karşı NAC verilmesi ile beraber hipoksi oluşturulan tedavi grubu ratların karaciğerlerinde arginaz aktivitesi başta olmak üzere MDA, ornitin, üre düzeyleri incelenerek, hipoksinin ve NAC'ın bu parametreler üzerine etkisi araştırılmıştır. Çalışmanın diğer bölümünü L-ornitin, L-sitrülin ve tiyoürenin arginaz aktivitesi üzerine etkisini incelemek oluşturmaktadır. Hipoksik grup ratların karaciğer arginaz aktivitesinde belirgin bir artış görülmüştür. Aynı artış tedavi grubu ratların karaciğer arginaz aktivitesinde de görülmüştür. Fakat tedavi grubunun karaciğer arginaz aktivitesi hipoksik gruba göre daha düşük bulunmuştur. Tedavi grubu karaciğer MDA düzeyleri hipoksik gruba göre istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde azalmış bulunmuştur. L-ornitin ve üre düzeylerinde istatiksel olarak herhangi bir fark bulunamamıştır. Hipoksik, tedavi ve kontrol gruplan karaciğer arginaz aktivitelerinde; L-omitinin ve L-sitrülinin konsantrasyonlarına paralel olarak artan bir inhibisyon saptanmıştır. Yaptığımız çalışmalar sonucunda elde ettiğimiz verilere göre tiyoüre; hipoksik ve kontrol grubunda 0.5 mM düzeyinde maksimum inhibisyon sağlarken, tedavi grubunda bu inhibisyonun tiyoürenin konstrasyona paralel olarak arttığı gözlenmiştir.Hipoksinin lipid peroksidasyon ürünleri üzerine anlamlı olmayan artırıcı etkisini bozulan oksidan/antioksidan dengelere bağlayabiliriz. Antioksidan ilaç olan NAC verildiğinde lipid peroksidasyon ürünlerinin azaldığını söyleyebiliriz. Arginaz aktivitesindeki artış protein katabolizmasındaki artışa bağlı olabilirken tedavi grubundaki arginaz aktivitesinin düşüşü protein katabolizmasında azalma ve NO sentezinde artışa bağlı olabilir. L-Orninitin ve L-sitrülinin arginaz aktivitesine etkisinden yeni bir karciğer arginaz izoenzimi oluşmadığım söyleyebiliriz. Tiyoürenin karaciğer arginaz aktivitesine etkisi olduğu görülmüştür. 64
Özet (Çeviri)
THE EFFECTS OF HYPOXIA AND N-ACETYLCYSTEIN ON THE ARGINASE ACTIVITY AND MDA LEVEL IN THE LIVER OF NEWBORN RATS SUMMARY Arginase, L-arginine amidino hidrolase; EC 3.5.3.1, is a enzyme that converts the L-arginine to urea and ornithine in the last step urea cycle. In this study, hypoxic rats were formed and NAC was applied for the treatment. We determined arginase enzyme activities, MDA; ornithine and urea levels in both hypoxic and treated rats groups and investigated the possible effects of hypoxia and NAC treatment on these parameters. The second step of our study was to investigate the effects of L-ornithine, L-citrulline and thiourea on arginase enzyme activity. We observed a clear increase in the arginase enzyme activities of hypoxic group. The same increase of arginase activity were observed in the treatment group. However, arginase enzyme activity was found to be lower in the treatment group than hypoxic group. Treatment group MDA levels were significantly lower than hypoxic group and there was no significant difference between L-ornithine and urea levels. We observed an inhibition in the arginase activities of hypoxic, treatment and control groups when we used L-citrulline and L-ornithine. This inhibition has found to be increased depended on the increasing concentrations of L-citrulline and L-ornithine.We also found that thiourea has a maximum inhibition at 0.5 mM level on hypoxic and control groups and in the treatment group, this inhibition was increased with the increased concentrations of thiourea. We can suggest the unsignificant increasing effect of hypoxia on the lipid peroxidation products may be explained by impaired oxidant/antioxidant balance. It may be told that the application of NAC for antioxidant drug may cause decreasing of lipid peroxidation products. While the increase formation of the arginase enzyme activity may be due to increase on protein catabolism, the decrease of the arginase enzyme activity in the treatment group may be due to the decrease on protein catabolism and increase on the NO synthesis. It can be suggested that the effect of L-ornithine and L-citrulline on the arginase enzyme activity do not cause a production of a new liver arginase isoenzyme and it was observed that thiourea may have an effect on the liver arginase enzyme activity.