Koroner by-pass yapılan olgularda lipid hidroperoksit, antioksidan kapasite ve oksidan strese duyarlılık
Lipid hydroperoxide, antioxidant capacity and sensivity to oxidant stress of patients undergoing coronary by-pass
  1. Tez No: 111925
  2. Yazar: ALİ TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEVGİ ESKİOCAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET İskemik / hipoksik dokular yeniden perftize edildiklerinde hasar oluştuğu bildirilmiş, iskemi-reperfüzyon hasan olarak adlandırılan bu hasarın hipoksik dokuya gelen oksijenin serbest oksijen radikalleri oluşumuna sebep olarak doku hasan yarattığı ileri sürülmüştür. Bu çalışmada kalp dokusunun iskemi-reperfuzyon süreçleri geçirdiği kardiyo pulmoner bypass uygulanan hastalarda iskemi-reperfuzyon hasarının gösterilmesi, lipid peroksidasyonu ve dokunun serbest oksijen radikallerine karşı total savunma durumunun birlikte incelenmesi amaçlanmıştır. Kardiopulmoner bypass uygulanan hastalardan preoperatif periferik (To) ve koroner sinüs (Ti), operasyon esnasında iskemi periyodu bitiminde (T2), erken reperfüzyon (T3), tam reperfüzyon (T4) ve geç reperfüzyon (T5) dönemlerinde koroner sinüs kan örnekleri alındı. Lipid peroksidasyon göstergeçlerinden LPO ve TBARs, AOK, NO, kardiyak doku hasar göstergeçlerinden AST, LDH, CK ve CK-MB, kreatinin ve hipoksantin oksidaz son ürünü olan ürik asit düzeyleri incelendi. T2 döneminde koroner sinüs örneklerinde plazma LPO %33,97±24,12, TBARs %47,11±55,89, AST %66,03±41,40, LDH %77,29±56,51, CK %242,20±251,68, CK-MB %347,59±204,02 oranlarında artışla tüm diğer dönemlerden daha büyük bir değişim olduğu gözlenmiştir. AOK kapasitesindeki en büyük değişimin ise tam reperfüzyon döneminde olduğu görüldü(-20,43±18,88).
Özet (Çeviri)
LIPID HYDROPEROXIDE, ANTIOXIDANT CAPACITY and SENSITIVITY to OXIDANT STRESS of PATIENTS UNDERGOING CORONARY BY-PASS SUMMARY Potential tissue damage was reported during the second perfusion of ischemic/hypooxic tissues. This is called as ischemia-reperfusion damage and it was suggested that when the oxygen reached to the hypooxic tissue, it causes the formation of free oxygen radicals and therefore forming tissue damage. In patients who undergone cardiopulmonary bypass, ischemia-reperfusion period of heart tissue should be aimed to investigate together with the lipid peroxidation and total protection state against free oxygen radicals. From the patients undergone cardiopulmonary bypass, in preoperative periferic (To) and coronary sinus (TO, during the operation and the end of ischemia (T2), early reperfusion (T3), total reperfusion (T4) and the late reperfision (T5) periods, coroner sinus blood samples were taken. The LPO, TBARs, AOC (Anti oxidant capacity) and NO levels as a lipid peroxidation indicator and the AST, LDH, CK, CK-MB, Creatinine and the hypoxanthine oxidase end product, uric acid levels as a tissue damage indicator were determined. In the coronary sinus samples of T2 period, the percentage increase was 33.97±24.12 for plasma LPO level, 47.1 1±55.89 for TBARs, 66.03±41.40 for AST, 77.29+56.51 for LDH, 242.2±251.68 for CK and 347.59±204.02 for CK-MB and the highest difference was observedin this period when it compared to others. The highest difference in AOC was in total reperfusion period (-20.43118.88).