Tiroid hastalarında serum interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekrozis faktör-alfa(TNF-alfa) seviyeleri
Levels of tumor necrosis factor-alfa(TNF-alfa) and interleukin-6 (IL-6) in patients with thyroid dysfunction
- Tez No: 111926
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. RAMAZAN ŞEKEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET Altun ZB, Tiroid hastalarında serum interlökin-6 (IL-6) ve tümör nekrozis faktör- a (TNF-a) seviyeleri, Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Van, 2002. Hipertiroidizm artmış kemik turnoveri ile karakterizedir. Kemikte lokal olarak üretilen faktörler normal kemik metabolizmasının korunmasında oldukça önemlidir. Özellikle IL-6 kemik turnoverinde büyük bir etkiye sahiptir.Bu çalışmada hipertiroidizm ve hipotiroidizmde serum IL-6 ve TNF-a seviyeleri ve kemik dönüşüm markırları ve bunlar arsındaki ilişki araştırıldı. Bu amaçla çalışmaya 20 hipertiroidili, 15 subklinik hipertiroidili, 16 hipotiroidili ve 15 subklinik hipotirodili toplam 66 kadın hasta alındı. Hasta gruplarıyla karşılaştırma yapmak için aynı yaşta 15 sağlıklı kadından kontrol grubu oluşturuldu. Serum TNF-a seviyeleri hasta gruplarının hiçbirinde kontrollere göre anlamlı seviyede değişiklik göstermedi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Altun ZB, Levels of tumor necrosis facto r-o (TNF-a) and interleukin-6 (IL-6) in patients with thyroid dysfunction, University of Yuzuncu Yıl Institute of Healt Sciences, Master Thesis, Van, 2002. Hyperthyroidism is characterised by an increase in bone turnover. Locally produced factors are important in maintaining normal bone metabolism. Interleukin-6 (IL-6), particularly, has a major influence on bone turnover. In this study, serum IL-6 and tumor necrosis factor-a (TNF-a) levels and the bone turnover markers and relationship between them were investigated in hiper- and hypothyroidism. Twenty female patients with hyperthyroidism, 15 with subcilinic hyperthyroidism, 16 with hypothyroidism and 15 with subcilinic hypothyroidism formed the patient groups. Age-matched 15 healty female volunteers were recruited as controls. When compared with the controls, the serum TNF-a levels showed no significant difference in any of the patient groups (p>0.05).