Subklinik tirotoksikoz ile non alkolik yağlı karaciğer hastalığı ilişkisi
Association of subclinical thyrotoxicosis with nonalcoholic fatty liver disease
- Tez No: 861760
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MUHİTTİN YALÇIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı(NAYKH) tüm dünyada prevelansı girerek artan ve basit steatozdan siroza, hepatosellüler karsinom(HCC)'a kadar olan bir klinik spektrumdur. Obezite, metabolik sendrom, diyabet ile olan yakın ilişkisi bilinmekle birlikte mortalitesi ve morbiditesi yüksektir. Tiroid hormonları hücre metabolizmasında düzenleyici rol oynar ve NAYKH etyolojisinde yer alan metabolik parametreler üzerinde etkilidir. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar çoğunlukla hipotiroidizmin NAYKH riskini arttırdığını desteklemekle birlikte tirotoksikozun NAYKH üzerine etkisini araştıran yeterli sayıda çalışma yoktur. Subklinik tirotoksikozu olanlarda NAYKH ile ilgili bilgimiz ise yapılan birkaç çalışma ile sınırlıdır. Bu çalışmada amaç; iyatrojenik olarak subklinik tirotoksikoz tablosunda olan tiroidektomi yapılmış ve levotiroksin tedavisi alan Tiroid Ca olan hastalarla yaş, cinsiyet, vücut kitle indeksi (VKİ) yönünden eşleştirilmiş sağlıklı kontrol grubun non-alkolik yağlı karaciğer hastalığı açısından karşılaştırmak ve subklinik tirotoksikozun NAYKH'na etkisini araştırmaktır. Hastalar ve Yöntemler: Mart 2023 ve Kasım 2023 yılları arasında Gazi Üniversitesi Tıp fakültesi, Endokrinoloji Polikliniğine başvuran remisyonda tiroid ca nedeniyle takip edilen subklinik tirotoksikozu olan 18-65 yaş arasında 38 kişi (5 erkek/ 33 kadın) hasta grubunda, benzer yaş ve cinsiyet dağılımına sahip 38 (5 erkek/ 33 kadın) sağlıklı kişi de kontrol grubunda olmak üzere 76 kişi çalışmaya dahil edildi. Katılımcıların karaciğer fonksiyon testleri, serum lipid düzeyleri, tümör nekrozis faktör -alfa (TNF-α), İnterlökin-6 (IL-6), T4, TSH testlerine bakıldı. Karaciğer yağlanması için ultrasonografi ile kantitatif ölçüm yapıldı ve TAI (Tissue Attenuation İmaging) değeri hesaplandı aynı zamanda hepatik steatozun evresi grade olarak ölçülüp kaydedildi. Fatty liver index(FLI) hesaplandı. IBM SPSS 26.0 programı kullanılarak istatiksel analiz yapıldı. İstatiksel anlamlılık seviyesi p 0,05 olarak kabul edildi. Bulgular: Subklinik tirotoksikoz grubu ile ötiroid grup arasında görüntüleme ile tanı alan NAYKH açısından anlamlı bir fark saptamadık (p>0,05). Her iki grupta da hepatik steatozun derecesi ile yaş, VKİ, bel çevresi, ALT, GGT, LDL ve TG düzeyleri arasında anlamlı korelasyon saptadık. Yaş ve vücut kitle indexi (VKİ) kontrol edilerek yapılan analizlerde TSH ile hepatik steatoz derecesi(grade) arasında anlamlı, pozitif yönde bir korelasyon saptadık. Tartışma: Çalışmamızda TSH'ın baskılanma düzeyi ile NAYKH arasında negatif bir ilişki olduğunu saptadık, bu açıdan sonuçlarımız literatür ile uyumludur. Çalışmamızda tiroid ca nedeniyle opere edilmiş ve subklinik tirotoksikozu olan hastalarda NAYKH'nı sayıca ötiroid gruba göre daha düşük bulmamıza rağmen, bu fark istatistiksel olarak anlamlılık arz etmiyordu. Hasta sayımızın az olması bu sonuca etki etmiş olabilir. Çalışmamızda NAYKH tanısı için B mode ultrasona ek olarak, daha önce benzer bir çalışmada kullanılmamış olan, sensitivitesi nedeniyle tercih ettiğimiz TAI ölçümlerini kullandık. Çalışmamız subklinik tirotoksikoz ile NAYKH arasındaki ilişkiyi inceleyen literatürdeki az sayıda çalışmadan biridir.
Özet (Çeviri)
Aim: Non alcoholic fatty liver disease (NAFLD) is a clinical spectrum ranging from simple steatosis to cirrhosis and hepatocellular carcinoma (HCC) with increasing prevalence worldwide. Although its close relationship with obesity, metabolic syndrome and diabetes is known, its mortality and morbidity are high. Thyroid hormones play a regulatory role in cell metabolism and are effective on metabolic parameters involved in the etiology of NAFLD. Although the studies conducted so far mostly support that hypothyroidism increases the risk of NAFLD, there are not enough studies investigating the effect of hyperthyroidism on NAFLD. Our knowledge about NAFLD in patients with subclinical thyrotoxicosis is limited to a few studies. The aim of this study was to compare age, sex, body mass index (BMI) matched healthy control group with iatrogenically subclinical thyrotoxicosis in terms of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) and to investigate the effect of subclinical thyrotoxicosis on NAFLD in thyroidectomised patients with thyroid Ca receiving levothyroxine therapy. Patients and methods: Between March 2023 and November 2023, 38 people (5 males/ 33 females) between the ages of 18-65 years with subclinical thyrotoxicosis who were followed up due to thyroid cancer in remission and who applied to Gazi University Medical Faculty, Endocrinology Clinic between March 2023 and November 2023 were included in the study and 38 (5 males/ 33 females) healthy people with similar age and gender distribution were included in the control group. 76 people were included in the study. Liver function tests, serum lipid levels, TNF-alpha, IL-6, T4, TSH tests were analysed. Quantitative measurement was performed by ultrasonography for fatty liver disease and TAI was calculated and the stage of hepatic steatosis was measured and recorded as grade. Fatty liver index(FLI) was calculated. Statistical analysis was performed using IBM SPSS 26.0 programme. Statistical significance level was accepted as p0.05. Results: We found no significant difference between the subclinical thyrotoxicosis group and the euthyroid group in terms of NAFLD diagnosed by imaging (p>0.05). In both groups, we found a significant correlation between the grade of hepatic steatosis and age, BMI, waist circumference, ALT, GGT, LDL and TG levels. In analyses controlling for age and body mass index (BMI), we found a significant, positive correlation between TSH and the grade of hepatic steatosis. Discussion: In our study, we found a negative correlation between TSH suppression level and NAFLD, and our results are consistent with the literature in this respect. In our study, although we found that the number of NAFLD in patients with subclinical thyrotoxicosis who underwent surgery for thyroid carcinoma was lower than in the euthyroid group, this difference was not statistically significant. The small number of patients may have influenced this result. In our study, in addition to B-mode ultrasound for the diagnosis of NAFLD, we used TAI measurements, which have not been used in a similar study before, and which we preferred because of its sensitivity. Our study is one of the few studies in the literature investigating the relationship between subclinical thyrotoxicosis and NAFLD.