İnme ünitesinde izlenen hastalarda prognozun nöroloji servisinde izlenen inmeli hastalarla karşılaştıırılması
- Tez No: 111937
- Danışmanlar: PROF.DR. OĞUZHAN ÇOBAN, PROF.DR. REZZAN TUNCAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET GİRİŞ: Akut inmeli hastaların genel medikal servisler yerine inme ünitelerinde yatırılarak bakımının prognoz üzerine olumlu etkisini gösteren randomize çalışmalar olmasına rağmen bu yararın günlük pratik uygulamada ve değişik ülkelerin sağlık sistemlerinde ne düzeyde sağlanabilir olduğu konusunda yeterli veri yoktur. AMAÇ: İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Edip Aktin inme ünitesinde yatırılarak izlenen inme hastalarında elde edilen sonuçlar daha önceki dönemde aynı hekim grubu tarafından Nöroloji Servisinde takip edilen hastaların sonuçlarıyla karşılaştırmak. MATERYEL: Ocak 1997 ile Mart 1999 arasında Nöroloji Servisinde yatırılarak izlenmiş 352 geçici iskemik atak ve inme hastası ile birlikte Edip Aktin İnme Ünitesi açıldıktan sonra burada yatırılarak izlenen ilk 352 olgu çalışmanın materyelini oluşturmaktadır. METOD: İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı inme veribankasına prospektif, ardışık olarak kaydedilmiş olguların kullanıldığı“öncesi ve sonrası”kohort çalışması. Prognoza etkili olabilecek özelliklerin bu iki grupta ne oranda eşit dağıldığını görmek için demografik özellikler, inme tipi, inme ağırlığını yansıtır parametreler ve günlük işlevlerde bağımlılık düzeyi gruplar arasında karşılaştırıldı. Hastane içi olgu ölüm oranı, çıkışta yardımsız yaşayabilen hasta oranı, medikal komplikasyon oranı ve nihayet hastanede yatış süresi inme ünitesinin etkinliğini araştırmada kullanılan esas ölçütlerdi. Yaş, cinsiyet, inme tipi, ağırlığı, hastaneye yatırılış zamanı ve komorbid durum varlığına göre ayrılmış hasta gruplarından hangilerinin ünitede bakımdan daha çok yararlandığı da araştırıldı.BULGULAR: İnme ünitesinde bakım nöroloji servisinde bakıma göre hastane içi olgu ölüm oranını azaltmak (rölatif risk azalması=%34) ve hastanede yatış süresini kısaltmak (13,7'ye 16,7 gün; %18'lik kısalma) açısından üstün bulundu. Diğer ölçütlerin hiçbirinde gruplar arasında fark bulunmadı. İskemik inmeli, daha yaşlı, erken dönemde yatırılmış, ağır inmeli ve komorbid durumları olan hasta gruplarının olgu ölüm oranında azalma açısından en fazla yarar gördüğü belirlendi. Ağır inmeli ve komorbid durumu olan hasta grupları dışında tüm hastalar için yatış süresi anlamlı ölçüde azalmaktaydı. SONUÇ: İnmeli hastaların inme ünitesinde bakımı, bu konuda tecrübeli bir nöroloji servisinde bakıma göre olgu ölüm oranında azalma ve hastanede yatış süresinde kısalma yönünden yararlı bulunmuştur. Bu sonuç randomize çalışmalarda elde edilen sonuçların günlük pratikte ve farklı sağlık sistemlerinde de sağlanabileceği düşüncesini desteklemektedir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY INTRODUCTION: Previous randomized trials revealed a great deal of evidence favoring care of stroke patients in specialized units but information as to whether their beneficial effects can be observed in daily practice and in different health systems is lacking. OBJECTIVE: To compare the outcome of patients with cerebrovascular disorders treated in Istanbul Medical School Neurology Department with the ones hospitalized in Edip Aktin Stroke Unit which were both followed by the same team of physicians. PATIENTS: Three hundred and fifty two patients with stroke or transient ischemic attacks admitted between January 1997 and March 1999 before the introduction of an organized stroke service and the first 352 patients managed after its introduction in April 1999. METHODS:“Before and after”cohort study, with prospective, consecutive identification of patients from Istanbul Medical School Neurology Department stroke registry. Characteristics such as patient demographics, stroke type and severity, living independently before the stroke and on admission, presence of risk factors, presence of functional predictors of bad outcome were compared between the two groups to assess the balance of the two cohorts in terms of prognostic factors. In-hospital case-fatality rate, proportion of independent patients at discharge, lenght of hospital stay, medical complication rate were the main outcome measures. Subgroups determined according to sex, age, stroke type and severity, time elapsed till admission and presence of comorbidity were compared for the same outcome measures. 39FINDINGS: The comparison of the stroke unit and neurology ward groups yielded an important reduction in in-hospital mortality (relative risk reduction of 34%) and a significant decrease in the length of hospital stay (13.7 vs 16.7 days; 18% reduction) in favor of the stroke unit group. No significant difference was observed for other outcome measures. Ischemic stroke, older patients, severe stroke and early admission subgroups and those with co-morbidity benefited the most from the stroke unit care in terms of a reduction in case fatality. The reduction in length of hospital stay was significant in all subgroups but patients having a severe stroke or a co-morbid illness. CONCLUSIONS: Stroke patients followed in a stroke unit benefited in terms of a reduction in in-hospital case fatality and length of hospital stay when compared to patients hospitalized in an experienced and well organized neurology ward. Our study lends further support to the view that the results of randomized trials in favor of stroke units can generally be reproduced in routine clinical practice and in different health systems. 40