İlköğretim okullarında öğretmenlerin kararlara katılmalarına ilişkin yönetici ve öğretmen görüşleri (Sakarya ili örneği)
Administrators and teachers opinions dealing with teachers agreing in decisions in primary schools
- Tez No: 111957
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN BASRİ GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Bu araştırmayla öğretmenlerin, okullarında alınan kararlara katılma derecelerinin belirlenerek mevcut durumun ortaya koyulması amaçlanmış, bu amaçla ilköğretim okullarında öğretmenlerin okullarında alınan kararlara ne ölçüde katıldıkları belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın problemini 1999 - 2000 öğretim döneminde Sakarya İli Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı ilköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin ve bu okullarda çalışan yöneticilerin görüşlerine göre öğretmenlerin kararlara katılma düzeyi oluşturmaktadır. Bu bağlamda önce ilköğretim okullarında yerel düzeyde alınan kararların neler olduğu tespit edildikten sonra, öğretmenlerle bu okullarda görev yapan yöneticilerin görüşlerine göre öğretmenlerin karara katılma düzeyleri belirlenmeye çalışılmıştır. Karara katılma konusunda cinsiyete ve mesleki kıdeme göre öğretmen görüşlerinin dağılımı çıkarılmıştır. Araştırmanın evrenini Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü sınırları içerisinde yer alan ilköğretim okulları oluşturmaktadır. Sakarya sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel bakımdan 3 bölgeye ayrılmış, bu bakımlardan yüksek, orta ve düşük her bölgeden 3 'er ilköğretim okulundan 160 öğretmen ve 30 yöneticiye uygulanan toplam 190 veri toplama aracından 150 öğretmen ve 30 yönetici olmak üzere 180 anket kabul edilebilir bulunarak, çözümlemeler bunlar üzerinde yapılmıştır. Veri toplama araçları tek tek kodlanarak elde edilen veriler SPSS ( Statistical Package for Social Science ) paket programına aktarılarak istatistiki analizler yapılmış, daha sonra veriler yorumlanmış ve buna uygun öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. Verilerin analizinde frekans dağılımı ve yüzde teknikleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, araştırmaya katılan öğretmenlerin büyük çoğunluğu okullarında alınan eğitim, öğretim ve yönetsel kararlara her zaman katılmadıkları yönünde görüş belirtirken, yöneticilerin büyük çoğunluğu öğretmenlerin bu kararlara her zaman katıldıkları yönünde görüş belirtmişlerdir.Araştırmaya katılan öğretmenler cinsiyete göre değerlendirildiğinde, birkaç öğretimsel kararın dışında bayan öğretmenlerin öğretim, eğitim ve yönetim boyutundaki kararlara katılma derecelerinin erkek öğretmenlere oranla biraz daha fazla olduğunu düşündükleri görülmüştür. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY With this research, it has been aimed to bring up present situation of schools by designating teachers' agreement degrees to the decissions which are made in schools. And with this aim, in primary schools, it has been tried to designate the degrees of teachers agreement to the decissions which are made in their schools. According to teachers and managers' ideas-they work for primary schools of Sakarya National Education Administration in 1999-2000 term - the degree of teachers' agreement to the decissions forms the problem of research, With this connection, after local decissions in primary schools had been accelerated - according to teachers' and managers' ideas, it was tried out to designate the degree of teachers' agreement to decissions which were made. According to sexes and professionel seniority teachers' ideas' distribution has been done about agreement decissions. The primary schools, which are dependent to Sakarya National Education Administration, form the cosmos of research. Sakarya region is devided into 3 parts for socio-economic and socio-cultural signts, so from every region-low, high, middle-and 3 primary schools-from 190 dantum means, 180 polls were founded acceptable (150 teachears and 30 students) and the solutions have been done on them. The dantums, which were collected by coding dantum collecting means one by one, were transposed to SPSS ( Statistical Package For Social Sciense ) and then dantums were interpreted, and some suitable suggestions were tried to be developed. In the analysis of dantums, Distiribution of frequency and precentage techniques were used. At the end of the research, although most of the teachers who joined to the research claimed that they hadn't always agreed with to the educational and managerial decissions, most of the management members claimed that teachers had always agreed with to decissions of schools. When the teachers are appreciated according to their sexuality, except for some educational decissions, it has been observed that female teachers think that the degree of female teachers' agreement to educational and managial administrative decission is much more than the degree of male teachers' agreement. xii