İlköğretim okullarında öğretmenlerin kararlara katılımı
Participation of teacher to decision making in the Bolu primary education schools
- Tez No: 62309
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TALİP CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu araştırmanın amacı, Bolu ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerin okul yönetimiyle ilgili kararlara katılmaları konusunda yönetici ve öğretmenlerin algıları ile beklentilerinin saptanmasıdır. Araştırmacı tarafından geliştirilmiş olan anket, Bolu merkez ve merkeze bağlı köylerde bulunan 18 ilköğretim okulunda, 64 okul müdürü ve müdür yardımcısı ile 689 öğretmene uygulanmıştır. Verilerin çözümü“SPSS for MS Windows”paket programından yararlanılarak, frekans, yüzde, aritmetik ortalama, t-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi yapılarak gerçekleştirilmiştir. ivAraştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır 1. İlköğretim okullarındaki yöneticilerin“karara katılma”algılarına ilişkin görüşleri“genellikle”seçeneğinde toplanırken, öğretmenlerin“karara katılma”algılarına ilişkin görüşleri“ara sıra”seçeneğinde toplanmıştır. 2. İlköğretim okullarındaki yönetici ve öğretmenlerin“karara katılma”beklentilerine ilişkin görüşlerinin“her zaman”seçeneğinde toplandığı görülmüştür. 3. İlköğretim okullarında görevli yönetici ve öğretmenlerin,“öğretmenlerin okul yönetimiyle ilgili kararlara katılmalarına ilişkin algı ve beklentileri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. 4. İlköğretim okullarında görevli yönetici ve öğretmenlerin ”öğretmenlerin okul yönetimiyle ilgili kararlara katılmalarına ilişkin algıları arasında göreve, cinsiyete, yaşa, hizmet süresine ve öğrenim durumuna göre anlamlı fark bulunurken, beklentileri arasında sadece göreve göre anlamlı fark bulunmuştur. 5. Algı ve beklenti boyutunda en yüksek değerler“velilere öğrencilerin durumlarının bildirilmesi”, en düşük değerler ise,“okul harcamalarının belirlenmesi”,“kooperatif, kantin açılması ve işletilmesi”kararlarında gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the perceptions and the expectations of principals and teachers, about participation of teacher to the decision making related with the school management at primary education schools in Bolu. 64 pricipals, assistant principals and 689 teachers working in 18 primary education schools in the city centre and the villages which belong to Bolu answered the questionnaire improved by the researcher. Data has been analysed by the statistical methods of frequency distribution, mean, t-Test and One-way analysis of variance using spss package programme.The following results were found at the end of the research:, 1. Although managers' ideas about the perceptions of participation in the decision are“usually”, teachers' ideas are“sometimes1'. 2. Both Managers' and teachers' ideas about the expectations of participation in the decision are ”every time“. 3. The perceptions and the expectations of managers and the teachers on duty in the primary education schools, about teachers' participations in the decision of the school management, differ from each other. 4. Although the perceptions of managers and teachers on duty in the primary education schools, about teachers' participations in the decision of the duty, sex, age, service life and degree of education, the expectations significantly differ as to duty only. 5. The highest scores at the perceptions and the expectations have been marked for ”report on students achivements to parents“ and the the lowest scores have been marked for ”planning income and expenditure of the school“, ”beginning and keeping a cooperative, a canteen". Ill