Gençleri spora yönlendirmede ailenin etkisi (İzmit örneği)
The Effects of the families on young people to have them tend do sports (sample of İzmit)
  1. Tez No: 111975
  2. Yazar: SUAT TÜMER
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REŞAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET İnsan yaşamı eğitim üzerine kuruludur. Eğitimde' kaliteyi ve verimliliği arttırmak esastır. Bu verimlilikte bireyi ve toplumu üretken kılmak gerek kendi göreceliğinde gerekse dış ortamlarda yarıştırmak temel amaçtır. Şüphesiz ki iyi bir yarışma iyi bir dinlenme ile sağlanır. Ve spor büyük bir dinlenme aracıdır. Spor yapıp sağlıklı dinlenenler fiziksel ve zihinsel varyasyonlarını daha aktif kılarlar. Birey yaşam serüveninde ilk eğitimini aileden alır. Buna bağlı ilk spora yönlendirmeyi de aileden almalıdır. Türkiye jeopolitik ve sosyo-ekonomik koşulların nedeni ile sürekli değişkenlik göstermekte, nüfus belli sanayi bölgelerine alt yapısız yığılmakta, çözümsüz sosyal problemler oluşmaktadır. Büyük kentler büyük varoşlara gebedir. İzmit şehri de buna en güzel örnektir. Bu tasarımda ailenin ekonomik yapısı, sosyal yap ısı, kültürel yapısı,çevresiyle etkileşimi,bireyin ve ailesinin spora yönlendirme ile ilgili kimliği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. İzmit'in her köşesinde değişik yöre ve seviye kültürlerini yansıtan aileler bulmak mümkündür. Şehir kendi iç yoğunluğunda bu hareketliliğini sportif yarışmalarda da göstermektedir. Araştırmaya bağlı bu çalışmada İzmit'in gençlerinin aileleri tarafından spora yönlendirilmelerinin durumu, amacı, yeterliliği, anket, istatistik ve verilerle belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Human life is based on education. Increasing the quality and productivity is the main subjcte. The main reason of increasing the productivity of the person and society is to make him rase both in his area and outher surroundings. Doubtless, a good competition is provided with a good rest. Sport is the best way for having a rest. People who make sports and then have a rest make his physical and mental capacity more active. The first education of the individual's life adventure is gicen by his/her family, so that the first sport education should come from the family too. Due to the fact that Turkey has an important geographic and economic position and most of its population settled to developed cities create unsolved social problems. The city of Izmit is a good example for this. Everywhere you can meet people who have different cultures and ranks. This cosmopolitan cits reflects its population movement in different sport competitions. Ths work which is related with research shows how families support their children for sports, their aim etc. All these information are states with inquiry statistics and datum.