Türkiye'de kredi kartlarının gelişimi ve makro ekonomik etkileri
The Development and macroeconomic effects of credit cards in Turkey
- Tez No: 111974
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA AKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Günümüzde çek, değer ölçüsü niteliği taşıyan, nakit paranın yerine kullanılabilen, taşınması ve kullanılması kolay bir ödeme aracıdır. Bunun yanında nakit para ve çekin özelliklerini de içeren ve ek avantajlara sahip olan kartla ödeme sistemi gibi modern ödeme sistemleri de gittikçe yaygınlaşmaktadır. Kredi kartı, kart hamilinin nakit para taşımaksızın alışveriş yapmasına olanak tanıyan yada ATM'lerden nakit para çekme (kredi) kolaylığı sağlayan bir çeşit ödeme aracıdır. Kredi kartı tüketici işlemlerinde önde gelen bir araç olmakta ve günümüzde borç ödemelerinde çekin yerini almaktadır. Kredi kartının en basit özelliği mal alımında kredi imkanı sunmasıdır. Türkiye'de kredi kartlarının 1990'lı yıllardan itibaren kullanım oranı artmaya başlamış olup, günümüzde küçümsenmeyecek rakamlara ulaşmıştır. 1992 yılında 1 milyon adet seviyelerinde olan kredi kartları bugün yaklaşık olarak 14 milyon adede ulaşmıştır. Kredi kartları ile yapılan harcama tutarları ise 5.784 Milyar TL' a ulaşmıştır. Kredi kartları birçok makro ekonomik etkiye sebep olmaktadır. Kredi kartı harcamaları özellikle belirli zamanlarda gelir elde eden (memurlar ve işçiler gibi) kesim tarafından yapılmaktadır. Kredi kartlarıyla yapılan harcamalar daha çok mübadele amacıyla kullanılmakla birlikte ihtiyat ve spekülasyon amacıyla da kullanılmaktadır. Kredi kartı işlem ciroları ile M1 para arzı arasındaki korelasyon ve regresyon ilişkisisinde anlamlılık mevcut olup bu iki değişken arasında doğrusal bir ilişki mevcuttur. Gerekli yasal düzenlemeler ve devlet tarafından çeşitli politikalarla desteklendiği taktirde ekonominin kayıtdışılığı azalmış, ekonomik hayatta yeni bir finansal enstrümana kavuşulmuş ve birçok alanda para yerine kullanma olanağı sağlanmış olacaktır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today cheque, which has measure value like cash and is easy to carry and use, is a payment instrument as a substitution of money. In addition, modern payment systems are becoming widespread gradually like credit card which has specifications of cheque and cash and a lot of additional advantages. Credit Card is a kind of payment instruments that enables its users to shop without carrying money, and draw cash through Automatic Teller Machines (ATM) Credit card, is an important instrument for consumer transactions, and it replaces its cheque in payments of loans. The most simple specification of Credit Card is to provide crediting in purchases. In Turkey, use of credit cards began to increase in 1990 and today it has reached a remarkable number. While the number of credit cards was around 1 million in 1992, it has reached approximately 14 million with consumption amount TL 5,784 billion. Transactions by credit cards affecting macro economies in many ways are made by especially officers, workers etc. who receive regular wages. Credit card is used not only as a means of exchange but also precaution and speculation. There is an acceptable linear relation of correlation and regression between transactions turnover and Ml Money Supply. If use of credit cards supported by both the legal regulations and policies by government, the unrecorded economic transactions will be decreased and a new financial instrument that can be used in many ways will be added to the economical life.