Turizmin sosyo-kültürel sonuçları açısından bir inceleme: Ballıca mağarası örneği
An Investigation in the view of the social-cultural results of tourism: The example of Ballıca cave
  1. Tez No: 111986
  2. Yazar: NURETTİN PALA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN BATMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu araştırma Tokat'ta bulunan Ballıca Mağarası'nın turizm potansiyeli ve yöre insanlarının sosyo-ekonomik ve kültürel durumlarını ve turizme karşı tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Bu mağaranın son yıllarda turistik değer kazanması ile yöre insanlarının turizmden etkilenmesi, turizm ve turist hakkındaki tutumları, yaşadıkları içinde bulundukları koşullar, karşılaştıkları sorunlar, ve gelecek beklentilerini ortaya çıkarmayı amaçlayan uygulamalı bir araştırmadır. Araştırmada iki kısım vardın Teorik ve uygulamak kısım. Kavramsal çerçevede bazı kavramlar açıklanmıştır. Kuramsal çerçevede ise, turizmle ilgili bazı gerçekler ve olaylar üzerinde durulmuştur. Kuramsal çerçevenin ışığında araştırmanın uygulamalı sürecine geçilmiştir. Bu aşamada belirlenen evrende belirli sayıda (300) adet örneklem grubu seçilmek yoluyla yöre insanlarına anket uygulanmıştır. Anket uygulaması sonucunda ortaya çıkan bulgulara göre, yöre insanlarının ülke bazında yöresel turizm hareketlerine bakışları tespit edilmiştir.Turizm olgusuna karşı tutumlar ölçülmüştür. Özellikle misafirperver temel özelliğine sahip yöre insanlarının, çevrelerinde yeni başlayan turizm hareketlerine karşı oldukça olumlu tutum içerisinde oldukları belirlenmiştir. Buna bağlı olarak ülke ve bölge ekonomisine katkı da sağlayacak olan turistik yörelerde turizm yatırımlarının daha fazla olması beklentileri vardır. Bilhassa kültürel, tarihi, antik, termal, yayla turizm potansiyeli olan Tokat iline, Turizm Bakanlığının iradeleriyle Dünyanın 8. Harikası denilebilecek Ballıca Mağarası, mağara turizmini kazandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to study the tourism capacity of Ballıca Cave in Tokat and the people's social, economical and cultural positions and attitudes towards tourism. This is a clinical research, of which aim is to exhibit the people's attitudes for tourism, tourists, life conditions, problems and expectations for the future. There are two parts in the research. Theoric and clinical parts. Some concepts have been explained in the conceptual circle. Related realities and events have been expreised in the theorotical point of view. With the light of the theoriotical explanation, clinical part has been studied. Through choosing three hundred sampling unit, an inguiry has been applied to the people in Tokat-Balhca region, in this phase. As a result of this inguiry, it has been determined the people's reactions towards regional tourism activities in the country. The people, who are very hospitable indeed, have a positive point of view for the tourism activities in their surroundings. Nevertheless, they hope to be made more investments in tourism are a for the region due to its contribution to the economy of the region and the country. Tokat has a cultural, historical, thermal and camping capacity in tourism, Ballıca Cave, which is the 8th wonder in the world, has gifted the cave tourism to Tokat. VI