Limanköy (Kırklareli ili) - Malatra Burnu (İstanbul ili) arasındaki kıyılar ve çevresinin turizm coğrafyası
Tourism geography of the coastal area between Limanköy (Kirklareli) and Cape Malatra (Istanbul) and its environs
  1. Tez No: 345897
  2. Yazar: GÜLSEN ERGİNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Coğrafya Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmada Türkiye'nin kuzeybatı kısmında, Marmara Bölgesi'nin Yıldız Dağları Bölümü'nde yer alan ve Limanköy'den Kastro Koyu doğusundaki Malatra Burnu'na kadar uzanan 54 km uzunluktaki kıyılar ve çevresinde turizm faaliyetleri ve sahanın bu açıdan sahip olduğu potansiyel tartışılmakta, uygulamada var olan problemler ve buna etkin çözüm önerilerinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Uzunluğu 8333 km'yi aşan Türkiye kıyılarında morfoloji ve iklimin sağladığı zengin fiziki potansiyel yanında sosyo-kültürel, ekonomik ve diğer beşeri dinamiklerin varlığı kıyılarımızdan turizm amaçlı yararlanmanın temel bileşenlerini oluşturmaktadır. Bu çalışmada ülkemizin kuzeybatı köşesinde yer alan kıyı bölgesi ve çevresindeki turizm faaliyetleri coğrafi yaklaşımla ele alınmış, turizmi etkileyen fiziki faktörler tartışılırken bir yandan da turizmin doğal ortamda yol açtığı değişiklikler incelenmiştir. Araştırma bulguları; saha gözlemleri, konaklama işletme sahipleri ile anket ve mülakatlar, farklı turizm türlerinin haritalanması, CBS yazılımı kullanılarak arazi kullanım sınıflarının sayısal olarak belirlenmesi gibi farklı veri kaynaklarından elde edilmiştir.Elde edilen sonuçlara göre inceleme alanında kıyı turizmi Limanköy-İğneada, Kıyıköy ve Kastro Koyu olmak üzere üç kesimde gelişme göstermektedir. Potansiyel sunmakla birlikte sualtı dalış, arkeoloji ve tarih turizmi mevcut durumda yeteri kadar gelişme gösterememiştir. Floristik ve faunal çeşitliliği olan, çok sayıda gölün ve longoz ormanlarının varlığına rağmen göl turizmi ve ekoturizmin yeterince gelişmediği görülür. Sahada turizme hizmet verecek konaklama tesisleri oldukça sınırlı olup, kanalizasyon ve diğer altyapı hizmetleri zayıftır. İkincil konut yapımı son yıllarda hız kazanmış, ancak çevre ve altyapı düzenlemeleri yetersiz kalmıştır. İklimsel konfor açısından turizme uygun olan yaz sezonu kısa sürmekte, bu da konaklama süresini daraltarak ev tipi pansiyonların daha çok tercih edilmesine ve çadır kamplardaki yoğunluğun artmasına neden olmaktadır. Bu durum sahada ciddi çevre sorunlarına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present the current activities and potential of tourism in the coastal area lying between Limanköy and Cape Malatra to the east of Kastro Bay in the Yıldız Mountains sub-region of the Marmara region, northwest Turkey. The aim of the thesis is both to address and explain common problems encountered and to offer proposals on the issues involved.With a coastline of over 8333 km, Turkey possesses the basic components of a tourism destination due to both its physical potential and favorable climate and also its existing socio-cultural, economic and other human dynamics. In this study, tourism activities in a coastal area and its environs in northwest Turkey are examined based on a geographical approach and the impacts of physical factors on tourism as well as tourism-induced changes in the natural environment. The research findings were obtained from various data sources such as field observations, interviews with proprietors, mapping different tourism types, and digital analysis of land-use using GIS software.The results obtained show that coastal tourism in the study area developed in three parts, namely, Limanköy-İğneada, Kıyıköy and Kastro Bay. Despite the touristic potential, diving, archaeological and historical tourism have yet to make headway. Although there is an abundant presence of floristic and faunal diversity provided by a number of lakes and longoz forests, lake tourism and ecotourism have not so far met the required standards. Efficacious accommodations for tourism are quite limited and the sewage system and other infrastructure services are inadequate. Despite an increase in the number of secondary residences in recent years, land-use plans and infrastructure works remain insufficient. Regarding climatic comfort, the summer tourist season is of short duration, which curtails the period for accommodation and boosts the demand for both home pensions and tent camping, which causes serious environmental problems.