Örgüt kültürü (TÜVASAŞ örneği)
Organization culture
  1. Tez No: 111992
  2. Yazar: ALİ TAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. RECAİ COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
rv ÖZET Organizasyonun başarıya ulaşmasında katkısı olan, onların kültürü olarak adlandırdığımız belirli davranış biçimleri vardır. Bu kültürün oluşumunda bazı unsurlar etkili olmaktadır.. Bu unsurları organizasyonun değerleri, öyküleri, kullanılan dili, sembolleri ve organizasyonda yapılan tören ve merasimle olarak sayabiliriz. Bununla birlikte örgütlerin kültürlerinin oluşumunda bir görüşe göre kültür organizasyonun içinde bulunduğu çevrenin etkisi altında, karşıtı görüşe göre de bağımsız olarak kendi içinde oluşmaktadır. Ayrıca örgüt kültürünün oluşumunda örgütün kurucusunun, liderinin ve yöneticilerinin önemli rollerinin olduğu da her araştırmacı tarafından kabul edilen bir realitedir. Örgüt kültürünün sürekli olarak geliştirilmesi, değişen şartlara adaptasyonu gereklidir. Çevrenin sürekli değişmesi, örgütün faaliyette bulunduğu sektörün aşın rekabet ruhuna sahip olması ve organizasyonun çok süratli büyümesi gibi nedenler örgüt kültürünün gelişimini zorunlu kılar. Örgüt kültürünün gelişmesinde bazı faktörlerin inkar edilemez bir önemi vardır. Bu faktörleri iş gören seçim kriterleri, üst yönetimin faaliyetleri, ve sosyalizasyon olarak özetleyebiliriz. Ayrıca örgüt kültürünün gelişmesinde bazı yöntemlerde uygulanabilir. Bunlar iş görenlerin karar alma sürecine katılımı, iş görenleri ödüllendirme sistemleri ve iş görenlere verilen eğitim olarak belirtilebilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY There have been some sorts of organizastional behaviour which are called their cultures to succeed in the goals of organization. Some elements effect on the culture while it's being grown up. Those elements are ; organization's values, stories, languages, symbols and ceremonies. However, while organization is being grown up, according to opposite of the first view culture is grown up independently its own structure. Furthermore, it's an acceptable reality that organization's founder, leader and managers play on important role in this grown. Organization's culture should be developed continuously and adopted in the changing conditions. Because of the continuous changing in the environment and competitive edges, organizations must have developed their cultures. There have been many factors which have an importance on developing the culture. These can be summariyed are ; selection principles, top management activities, and socialization. Moreover, gathering employees in the process of making decision, rewoding them, and giving them some educations etc and so similar methods, can be implemented in developing the culture.