Sporda başarıyı etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
A Study about the social factors, effecting success in sports
  1. Tez No: 111991
  2. Yazar: DÖNDÜ GÜNAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. REŞAT KARTAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET Araştırmanızın konusu,“Spor'da Başarıyı Etkileyen Sosyal Faktörler'dir”.Böyle bir araştırma yapmamızın amacı,ülkemizde bir çok yetenekli genç ve çocuk olmasına karşın, uluslar arası düzeyde istenilen basanlara ulaşılamamış olmasının sosyal faktörlerin ne kadar önemli olduğu ve buna rağmen yeteri kadar üzerinde durulmadığı gerçeğini vurgulamaktır.Kuşkusuz sporda istenilen başarılara ulaşılamamasının bir çok sebepleri olmasının yanısıra ayrıca bir çok da sosyal sebepleri de vardır.Bu sebeple kapsamı sosyal yapıyı etkileyen ve etkilenen faktörlerden,nüfus,sanayileşme,sosyal tabakalaşma, eğitim,aile,serbest zaman,din,kitle sporu,fırsat eşitliği,siyasal yapı,alt yapı v.s gibi genel konularla sınırlandırdık. Gerek öğretide gerekse uygulamada ihmal edilen sporun sosyal açıdan araştırılması yalnızca ülkemizde değil diğer ülkelerde de çok yenidir. Sporun ve sporcunun toplumdaki hakettiği konuma ulaşması, öncelikle spor olgusu içinde geniş bir araştırma yapılmasına, sporda başarıyı olumsuz yönde etkileyen faktörlerin belirlenerek ortadan kaldırılmasına bağlıdır.Ayrıca başardı bir spor politikası ile başarıyı sağlayacak ortamlar oluşturulması da biran önce gerçekleştirilmesi gereken durumlardır.Ülkemizde birçok yetenekli genç veya çocuk, bu yeteneklerinden habersiz olarak kimi zaman geçim sıkıntısı sebebiyle erken yaşlarda ağır işlerde çalışarak harcanmaktadır.Kimi zaman da, ekonomik zorlukların yanı sıra eğitim düzeyinin düşüklüğü onları spora yönlendirecek bir ortamın oluşmamasına sebep olmaktadır.Spora yönlendiği ve başarılı olduğu halde, gelecek vadetmediği için sporu bırakanların sayısı da çok fazladır.Eğitim düzeyi, fırsat eşitsizliği, ekonomik koşullar, toplumun sosyal yapısı,spor altyapısı v.s bazen spora yönlenmeye, bazen sporu sürdürmeye, bazen de sporda ulaşılabilecek basanların seviyesine engel olmaktadır.Görsel medyanın spor konusundaki aktarımları pek çok branşın tanınmamasına etki etmekte hatta neredeyse spor denilince akla futbol gelmektedir.Futbol'un bu kadar çok yaygınlaşması ve sevilmesi çok güzel olmakla beraber, diğer branşlarında bu boyutta yaygınlaşması özlemini beraberinde getirmektedir. Ülkemizde sporun algılanış biçimini düzeltmek, daha büyük kitlelerin sporu yaşamının bir parçası haline getirmek, çocukları ve gençleri spora yönlendirmek hususunda Beden Eğitimi öğretmenlerine büyük sorumluluklar düşmektedir.Bunun yanısıra ailelerin, okulların ve özellikle devletin üzerlerine düşen görevleri yerine getirmeleri toplum sağlığı ve özlenen basanlara ulaşılması açısından çok önemlidir. Bu çalışma teorik ve uygulama olmak üzere toplam iki kısımdan oluşmaktadır.Çalışma İstanbul ilinin Anadolu yakası ile sınırlı olup, 2001 yılında sporcu olan ve bu tarihten önce sporu bırakan toplam 140 sporcu üzerinde yapılmıştır. Teorik kısamda kaynak taraması tekniği ve saha çalışma sırasında anket tekniği kullanılmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinde SPSS paket istatistik programı kullanılmıştır. Soruların analizinde frekans tabloları, çapraz tablolar ve ki-kare analizini içeren istatistik yöntemler kullanılmıştır. Çalışmamız sonucunda ailenin öğrenim durumunun ve gelir düzeyinin ayrıca yerleşim yerinin sporda başarıyı etkilediği ortaya çıkmıştır. Ülkemizin içinde bulunduğu koşullarla sporda ulaştığımız: sonuçları karşılaştırdığımızda, ulaşılan sonuçların hiç şaşırtıcı olmadığı ortaya çıkmaktadır.Sporda ve bir çok alanda başarıya ulaşmamız için sosyal yapımızda köklü değişimler ve gelişimler gerekmektedir. IV
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our investigation is“The social factors that impress the success in sport”. The reason that we do this investigation is the importance of die social factors despite there are a lot of competent young people and children we couldn't reach a national success. Also in spite mis we don't dwell upon enough on this subject. Certainly despite me other factors of being unsuccessful there are a lot of social factors too. Because of mis we limit the general subjects with population, industrialization, social classification, education, family, free time, religion, chance equality, social structure, body structure... etc. Whether in doctrine or application the neglected part is the investigation of the importance of the social sport is not only very new in our country. For the status that the sport and the Sportsmen deserve to reach firstly there must be an investigation on sport and the factors that effect the sport badly must be removed. Also building a successful politic of sport and an atmosphere is a must to be realized, la our country mere are many young people and children who are uninformed in these subjects and who work in hard works because of compatibility difficulty. Despite compatibility difficulty also «he insufficient education make a barrier for those people to join these kind of surroundings. Also the number of the people is too many who give up after turning towards to these kind of things and becoming successful because of this works don't obtain a certain future. For example the education levels, the deficiency of advantages, economic conditions, the social status of the society, basic fundamentals of sport... etc. sometimes make people guide to sport, continue to do sport or obstruct the success in sport. Another effect is the media. The visual part of media makes so many branches of sport unknown. When we say sport the first thing that occur m our mind is football. At die same time the widespread of football and the affection to football is good but it brings the desire of the other branches become widespread. în our country the Sport Teachers have a big responsibility to tidy up the form of sport, to add a large number of community to the parts of the sport life and to guide young people and children to sport. Also with this the duty that the parents, schools, especially the government must do are so important for the society health and the deserved success. According to the results of our public survey we understand that the factors which effect the starting to do sport are the same factors with the factors which effect being successful in sport As a result of this for being successful the people who live in that society must turn towards to sports and there must be the social and economic chance, the education level must obtained, the under building must be good, there must be scientific applications and mere must be social grown up for them for they don't give up and it must be done for the source effect in sport. When we compare the results that we get with the condition that our counfty is in the outcomes don't surprise us. As a result we see that there must be a lot of deep changes in our social structure and we need improvements. V V£