1980'den günümüze Türk tarımındaki teknolojik gelişmeler ve sorunlar
Since 1980 until today Turkish agriculture technology is growing and problems are coming
  1. Tez No: 112005
  2. Yazar: SEVGİ SİPAHİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SALİH ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET İktisadi kalkınma mücadelesi veren ülkelerde en önemli tartışmalardan birisini kalkınmanın finansmanı oluşturmaktadır. Günümüzün sanayileşmiş ülkeleri önce tarım sektörüne ağırlık vererek bu sektörün gelişmesini sağlamışlardır, daha sonra da bu sektörlerden elde edilen kaynak birikimi ile sanayileşmelerine hız vermişlerdir. Tüm dünyada tarım sektöründe tabiat şartlarına bağlı olarak üretim yapılmaktadır. Bu nedenle tarımsal üretim bir sanayi üretimi gibi planlanamamakta, istenilen düzeyde verim almak mümkün olmamaktadır. Tarımda üretim ve verimliliğin arttırılmasında teknoloji kullanımı önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmada iktisadi kalkınma ve verimlilik arasındaki ilişki dahilinde bir yandan emeği ve hayvan enerjisini ikame eden, diğer yandan topraktan tasarruf sağlayan teknolojilerin 1980'den günümüze Türk tarımına olan etkileri ve katkıları belirlenmeye çalışılmış, ayrıca teknoloji kullanımını kısıtlayan faktörlerin gözönüne serilmesi amaçlanmıştır. IV
Özet (Çeviri)
SINCE 1980 UNTIL TODAY TURKISH AGRICULTURE TECNOLOGY IS GROWING AND PROBLEMS ARE COMING SUMMARY Estatistics of developing countries shows that one of the most important arguments is how to find a finance. Today industrialized countres firstly focus on agriculture business and they get from this sector they invest in industries to help it to grow fast. All ower the world agriculture depend on the climate of the area for a good harvest, because of this business has to be planed like an industrial business. Working has to be plan and tecnology they can take what is expected. In agriculture, to have a good crop an harvest it's necessary to have a tecnology. This work is related with estatistic developing an harvest, at the same time human force and animal energy should be considered, in the other hand tecnology brings economic advantages. This work try to explain turkish agriculture since 1980 what affect, what's growing with the help it tecnology.