Water minimization at automotive industry
Otomotiv endüstrilerinde su minimizasyonu
  1. Tez No: 112049
  2. Yazar: ALPER SAYGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN YENİGÜN, PROF. DR. MİRAY BEKBÖLET, PROF. DR. EROL GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Bu çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren bir otomotiv fabrikası seçilmiş ve su geri dönüştürme imkanları araştırılmıştır. Sözkonusu fabrika şehir içi bir mevkiide yer almakta ve proseste büyük miktarda şehir suyu kullanmaktadır. Fabrika sahasında bulunan kuyuların verimsizliğinden ve kullanılmış suyu uzaklaştırma bedeli ödendiğinden su maliyeti fabrika için büyük maliyet oluşturmaktadır. Soğutma ve kazan sisteminde yapılacak 4800 USD maliyetli modifikasyonlardan sonra yıllık 90000 USD kazanç sağlanması mümkün gözükmektedir. Ayrıca geri döndürülen su muhtevası nedeniyle soğutma ve kazan suyu ıslah maliyetleride azalacaktır. Ayrıca modifikasyonlar neticesinde şehir şebeke suyundaki artış bölgede yaşayanların su basınçlarının artmasına sebep olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study one of the automative plants in Turkey is selected and the water usage process is checked for a possible water reuse project to improve plant operating efficiency and productivity. The plant is located in an urban area and using mainly municipal water for process. The plant has been paying high amounts of water usage fees due to the low efficiency of the wells located in the plant and high used water fee since it is discharging into the wastewater collection sytem of the municipality without further treatment. After the proposed modifications which will contribute to 4800 USD, it will be possible for the plant to save approximately 90000 USD per year, besides having a decrease on the chemical treatment cost for boiler and cooling water systems. In addition to these the municipality also will benefit from these modifications having excess water in the area to supply to the citizens.