Atık su minimizasyonu
Wastewater minimization
- Tez No: 77428
- Danışmanlar: PROF. DR. BENO KURYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET Çevre bilincinin artışı, proses sonu atık suyunun temizlenmesini gündeme getirdiğinden, suyun proses endüstrisine olan maliyetini arttırmıştır. Bu maliyet artışı, proseslerde su tüketimini azaltma çalışmalarının yoğunlaşmasına neden olmuştur. Temiz suyun kullanılmasının azaltılmasıyla birlikte, atık su hacminin ve kirlilik miktarının proses ve; çevre üzerine olumsuz etkisi olmıyacak şekilde azaltılması endüstriyel bir problemdir. Öncelikli amaç suyun yeniden kullanımım maximum yapabilmektir. Endüstriyel uygulamalarda kirlilik içeriği tek bileşenli ve çok bileşenli olabilir. Birim işlemleri sonunda açığa çıkan atik suyun içerdiği kirliliğin sorun olduğu birimlere verilmeden önce çeşitli yöntemlerle arıtılarak diğer birimlerde kullanılması veya aynı birime geri beslenmesi yaklaşımları üzerinde durulmuştur. İki tasarım methodu geliştirilmiştir. Birinde konsantrasyon farkı maximize edilmekte, diğerinde de her bir prosesteki su kaynaklarının sayısı minimize edilmektedir. Tezin ikinci bölümünde kütle değiştirgeç ağlarının sentezi yapılmaktadır. Kirli proses akımlarıyla bu akımları temizlemede kullanılan temiz akımlar arasındaki kütle değişimi problemi çözülmektedir. Problem çözümünde iki basamak yer almaktadır. İlk basamakta kütle değiştirgeç birimlerinin minimum maliyetim bulmamızı sağlayan doğrusal problem çözülmekte ve akımlar arası kütle değişimini sınırlayan pinch noktalarının yerleri belirlenmektedir. İkinci basamakta da kütle transfer birimlerinin sayı sını minimum yapacak karışık tamsayılı doğrusal programlama problemi çözülmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increasing environmental awareness has driven up the cost of water to the process industries and there is now considerable incentive to reduce both water consumption and production. This thesis addresses the minimization of wastewater in the process industries. Targets are first set which maximize water reuse. The approach used allows individual process constraints relating to minimum mass transfer driving force, fouling, corrosion limitations, etc. to be easily incorporated. Both single and multiple contaminants are addressed. The multiple contaminant case allows multiple constraints relating to the multiple contaminants to be allowed for. Water regeneration opportunities are also identified at the targeting stage which distinguish between reuse and recycling. Two simple design methods are presented which allow targets both with and without regeneration to be achieved in design. The first design procedure maximizes concentration differences in individual processes while the second minimizes the number of water sources for each process. The second part of the thesis addresses the problem of automatically synthesizing mass exchange networks in which the mass is exchanged between a set of rich streams and a set of lean streams. It is presented a two stage synthesis procedure. In the first stage a linear programming problem is solved to determine the minimum cost of mass separating agents and to locate pinch points(thermodynamic bottlenecks) which restrict the exchange of mass between the rich and the lean streams. This formulation can also adapted any specified forbidden (compulsory) matches between streams. In the second stage, a mixed integer linear program is solved to yield minimum utility cost networks in which the number of mass exchanger units is minimized.