Environmental impact considerations in the optimal design and scheduling of batch processes
Kesikli çalışan tesislerde çevre etkileri gözönüne alınarak tasarım ve planlama yapılması
  1. Tez No: 112050
  2. Yazar: YELİZ KOCAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BORAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
ÖZET KESİKLİ ÇALIŞAN TESİSLERDE ÇEVRE ETKİLERİ GÖZ ÖNÜNE ALINARAK TASARIM VE PLANLAMA YAPILMASI Çevre bilincinin artması ile birlikte, kimya fabrikalarının tasarım ve üretim planlaması aşamalarında atıkların asgari düzeye indirilmesi daha fazla önem kazanmıştır. Bu yüksek lisans tezi çalışmasında, asgari çevresel etki metodolojisi kesikli çalışan tesislere uygulanmıştır. Geleneksel olarak, sadece üretim atıkları dikkate alınarak sistemin sınırlan belirlenmektedir. Bu çalışmada ise kesikli çalışan tesisin sınırları, enerji ve ham madde sağlayıcı tesisleri de içine alacak şekilde genişletilmiştir. Geleneksel ve global sistem sınırlan içindeki bütün atıklar, çevreye etkileri göz önüne alınacak şekilde bir vektör altında toplanmıştır. Kesikli kimyasal reaktör sistemleri için optimal üretim tasarımı ve planlaması yapılmasına imkan verecek modeller geliştirilmiş ve bu modeller peynir ve peynir altı tozu fabrikalarına uygulanmıştır. Peynir altı tozu prosesi, peynir fabrikasının çevreye etkisini en aza indirmek için peynir üretim hattının sonuna eklenmiş bulunmaktadır. Doğrusal olmayan model, yıllık giderleri, en aza indirecek şekilde optimizasyon programlan ile çözülür. Bu çalışmada GAMS optimizasyon programı kullanılmıştır. Aletlerin kapasiteleri, ham madde ve ürünlerin miktarları, atıklar, harcamalar ve ürünlerin birim fiyatlan için optimal değerler bulunmuştur. Parametrelerin optimizasyon üzerindeki etkileri ve ayrıca fiyatlar, çevreye etkiler ve optimal tasarım arasındaki ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ENVIRONMENTAL IMPACT CONSIDERATIONS IN THE OPTIMAL DESIGN AND SCHEDULING OF BATCH PROCESSES With the increase of environmental awareness, waste minimization has become an important criterion for the design and scheduling of chemical plants. In this thesis, Minimum Environmental Impact Methodology (MEIM), which embeds Life Cycle Analysis (LCA) principles, is applied to batch plants. Conventional system boundary identifies only the wastes of the process. In this thesis, the conventional system boundary of batch plant is expanded to include all processes associated with raw material extraction and energy generation. An assessment of the aggregated site-wide waste vector is performed for the conventional and global system boundaries. Four different case studies are performed and the models for the case studies are developed. The cheese curd and whey powder plant are examined in the case studies. Whey powder production line is added to the cheese curd plant in order to minimize the environmental effects of cheese plant. Whey powder process is considered as a Zero Avoidable Pollution (ZAP) process, which achieves the minimum possible impact on the environment. Mixed integer non-linear programming (MENLP) model, which minimizes annual cost of the plant, is solved by using optimization packages. In this work, GAMS optimization package is used. The optimal operating conditions of the process such as the capacity of units, the amount of raw materials and products, pollutants, expenditures, the unit cost of product, and the annual cost of the plant, are obtained. The effects of parameters on optimization are investigated. The trade-offs between cost, environmental and optimal design are also studied.