Madencilik projelerinde en uygun ekonomik sınır tenör stratejisinin geliştirilmesi
Determination of optimal cutoff grade strategy in mining projects
- Tez No: 252711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAÇ BAŞÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Stratejik Maden Planlaması, farklı senaryoları da içine alan ve bir işletme projesinin ekonomisini belirleyen çok iyi bir maden üretim ve cevher hazırlama yönetimi olarak tanımlanmaktadır. Bu senaryolar içinde maden projesinin ekonomisini etkileyen tüm parametreleri dikkate almak gerekmektedir. Böyle bir planlama süreci; ocak optimizasyonu, kademeli ocak dizaynı, ekonomik sınır tenör optimizasyonu, detaylı üretim programlaması, ekipman seçimi, yatırım ve işletme maliyetlerinin tahmini ve finansal analiz aşamalarından oluşmaktadır.Klasik değerlendirme yöntemlerinde, yatağın tenör-tonaj dağılımına göre ve literatürde mevcut algoritmalar kullanılarak bir ekonomik sınır tenörü (cut-off grade) stratejisi geliştirilmektedir. Bu çalışmanın amacı ise bir açık işletme projesi için optimum bir ekonomik sınır tenörü stratejisi geliştirmektir.Bu çalışmada, maden planlaması ve dizayn sürecinin önemli bir aşaması olan ekonomik sınır tenörünün belirlenmesindeki etkili ekonomik parametreler, yatak içerisindeki tenör-tonaj dağılımının etkisi, üretim ?cevher hazırlama rafineri kapasite limitleri ve çevresel etkiler gibi parametreler araştırılarak bu parametrelerin ekonomik sınır tenörünün belirlenmesindeki net ilişkileri ortaya konmuştur.Çalışma kapsamında bir maden projesi için, yatağın tenör-tonaj dağılımının, cevher satış fiyatının ve reklamasyon maliyetlerinin ekonomik sınır tenör ile nakit akışları üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışma sonunda, ekonomik sınır tenör hesaplamalarında bugüne kadar kullanılan algoritmalardan farklı olarak reklamasyon maliyetinin de olduğu yeni bir algoritma kullanılarak gerçeğe daha yakın bir sonuç elde edilmeye çalışılmıştır. Stratejik maden planlamasının önemli bir parçası olan ekonomik sınır tenör hesaplamaları için geliştirilen bu algoritma ile çevresel faktörleri dikkate alan daha ekonomik bir üretim anlayışının uygulanmasında önemli bir katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Strategic Mine Planning including different scenarios can be defined as a very good mine production and mineral processing method that is to determine the economics of a mining project. In these scenarios, taking all the parameters affecting the economics of mining projects into consideration is necessary. Such a planning process is consisted of pit optimizations, staged pit designs, cutoff grade optimizations, detailed production scheduling, equipment selection, capital and operating cost estimates and financial analysis of the stages.In this thesis, economic parameters affecting the determination cutoff grade that is an important step in mine planning, design process and other parameters such as the influence of grade-tonnage distribution in the deposit, production-processing-ore refinery capacity limits and environmental impacts were investigated. The relationships of these parameters in the determination of cutoff grade were clearly revealed.Within the scope of this study, the impacts of grade-tonnage distribution of the deposit, ore sales prices and reclamation costs on Net Present Value and cutoff grade were examined for a mining project. At the end of this study, a new algorithm that differs from other algorithms in terms of addition of reclamation cost in the calculation of the cutoff grade was developed in order to obtain results close to the real. A significant contribution was provided in the implementation of more economical production concept which considers environmental factors with this algorithm developed to calculate the cutoff grade that is an important part of the strategic mine planning.