Student performance assessment in higher education using data mining
Yüksek öğrenimde öğrenci performansının veri madenciliği teknikleri ile belirlenmesi
- Tez No: 112063
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Günümüzün rekabetçi ortamında, yüksek öğretim kurumlarında mevcut verileri incelemek ve öngörülen amaçlar doğrultusunda işlemek, kaliteli, özgün ve öğrenciye özel eğitim verilmesinde büyük yarar sağlar. Bu tezin amacı, öğrenci ders performansları ve ders seçimi ile ilgili olarak bilgi tabanlı bir sistem geliştirilmesi ve ham veri şeklindeki mevcut öğrenci kayıtlarının, hem öğrenciye hem de Üniversite Yönetimine yararlı bilgilere dönüştürülmesidir. Kullanılacak yöntemler, ilişkilendirme kuralları, karar ağaçlan ve istatistiksel analize dayalı veri madenciliği teknikleridir. Bu analizler sonucu çıkacak tahminlerle, karar verici durumunda olan danışman, öğrenci ve ilgili yöneticiler bilgilendirilecek, böylece eğitimde tüm kaynakların daha etkin kullanımı ve öğrenci performansının iyileştirilmesi için gerekli bilgi desteği sağlanacaktır. Öğrenci memnuniyetinin artması, öğrenci danışmanlığının daha etkin hale getirilmesi ve başarısızlıkların önlenmesi de gerçekleşecektir. Veri madenciliği, büyük miktarda veri içinden gelecekle ilgili tahmin yapmamızı sağlayacak anlamlı ve yararlı bağıntı ve kuralların bilgisayar programlan kullanarak aranması ve analizidir. Çalışmanın ilk aşamasında okulumuzdan son iki sene içerisinde mezun olmuş öğrencilerin profili çıkarılıp değişik analizlerle performans ölçümü yapılacaktır. İkinci aşamada aynı öğrencilerin eğitimleri boyunca aldıkları dersler ve bunlara ait notlar gözönüne alınarak bağıntılarla öğrenci ders seçimi davranışının ve başarısının incelenmesi gerçekleştirilecektir. Son aşamada da öğrencinin kişisel bilgileri üniversitedeki basan bilgisiyle birleştirilerek sınıflandırma yapılacak, böylece değişik özelliklere sahip öğrencilerin basan olasılıkları saptanacaktır.
Özet (Çeviri)
Analyzing and manipulating the existing data with respect to predefined goals brings a competitive advantage for higher education institutions in providing high quality, original, student-specific and student-centered education. The aim of this study is to propose a new data-driven approach to evaluate and improve student performance, relationship management and course selection behavior using data mining tools. The records will be transformed into valuable information from which the decision-makers, such as students, advisors and administrators, can benefit. Enhancing student satisfaction, creating more efficient and effective student advising and preventing failures will be realized. Thus, efficient resource utilization and high student performance will be achieved. Data mining techniques employing basic statistical analyses and algorithms based on association rules and decision trees are performed in this study. The first part reflects student profiling, and the students' performance is measured by conducting several descriptive and comparative analyses. In the second part, considering the student transcripts, that include the courses and their corresponding grades, the associations among these are discovered to evaluate the student course selection behavior and performance. Finally, a student classification is completed by linking the background information of the students with the success criteria.