Development of a highway safety auditing program for Turkey
Türkiye için bir yol güvenlik denetimi programı geliştirilmesi
  1. Tez No: 112062
  2. Yazar: HALİS BORA KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÖKMEN ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, İnşaat Mühendisliği, Traffic, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
VI ÖZET TÜRKİYE İÇİN BİR YOL GÜVENLİK DENETİMİ PROGRAMI GELİŞTİRİLMESİ Trafik kazaları bütün dünya ülkeleri için sosyal, sağlık ve ekonomik açılardan ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Türkiye'deki trafik kazaları her yıl yaklaşık olarak yüzde 20 oranında artma eğilimindedir ve trafik kazalarının büyük bir çoğunluğu şehiriçinde gerçekleşmekte olup tüm kazalara oranı yüzde 87'dir. Yol güvenliğinin geliştirilmesi üç temel unsurun iyileştirilmesine bağlıdır; yol ve çevresi, taşıt kullananlar ve motorlu araçlar. Türkiyede geliştirilen yol güvenlik programlan çoğunlukla trafik kazalarının baş müsebbibi olan taşıt kullananlar üzerine yoğunlaşmıştır. Her ne kadar taşıt kullananlar kazaların büyük çoğunluğuna sebep ise de yol ve çevresi üzerinde yapılan iyileştirme çalışmaları daha etkin olmaktadır. Bu çalışmanın amacı Türkiye'nin şehiriçi yollarında kullanılmak üzere bir yol güvenlik denetimi programı geliştirmektir. Yol güvenlik denetimi trafik kazalarını azaltmaya yönelik geliştirilmiş kaza öncesi önlemlere dayanan yeni bir stratejidir. Bu çalışmada, çeşitli ülkelerde kullanılan mevcut yol güvenlik denetimi tekniklerinin ayrıntılı bir biçimde incelenmesinden sonra Türkiye için bir metod geliştirilmiştir. Geliştirilen bu metod İstanbul, Dolmabahçe Caddesi'nde denenmiş, denetim sonuçlan ve olası çözüm önerileri sunulmuş, son olarak da bu çalışmanın sonuçlan ve ileriki araştırmalar için öneriler özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF A HIGHWAY SAFETY AUDITING PROGRAM FOR TURKEY Road accidents are serious problems throughout the world, in social, health and economic terms. The number of road accidents in Turkey tend to increase at a rate of approximately 20 per cent a year and most of the road accidents, around 87 per cent, occurs in urban areas. Improving highway safety requires consideration of three factors, the road environment, road user and motor vehicle. The safety programs developed in Turkey have mostly considered the road user as the main factor responsible from traffic accidents. Although a majority is attributed to road user factor in the crashes, the improvements in the road environment are expected to be more effective. The aim of this study was to develop road safety audit, a newly developed proactive strategy to reduce the road casualties, for municipalities in Turkey. After a thorough review of the existing techniques for road safety auditing in various countries, a procedure has been developed for Turkey. The developed procedure was tested on Dolmabahçe Street in Istanbul, and the findings of this audit and possible recommendations for solutions have been reported. Finally, conclusions of the research and recommendations for further research have been summarized.