Visual data watermarking based on sinusoidal signal embedding
Sinuzoidal sinyal eklenimine dayalı görsel veri sayısal damgalama
- Tez No: 112064
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT SANKUR, PROF. DR. EMİN ANARIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET SINUZOIDAL SİNYAL EKLENIMINE DAYALI GÖRSEL VERİ SAYISAL DAMGALAMA Sayısal teknolojilerin giderek artan bir oranda çokluortam verilerinin (imge, video, ses, yazı, vb.) üretim, dağıtım ve saklanmasında kullanılması hak sahiplerinin iyelik haklarının korunması problemini ortaya çıkarmıştır. Son yıllarda sayısal damgalama bu probleme bir çözüm olarak öne çıkmaktadır. Bu yöntem, çokluortam verisine kaynak, hedef, erişim haklan... gibi sayısal verilerin algılanamaz fakat gürbüz olarak eklenmesini içerir. İmge, video, ses verileri için birçok damgalama metodu olmasına rağmen, 3 boyutlu hacim verilerine (MRI imgeleri gibi) uygulanabilecek sadece birkaç yöntem vardır. Ayrıca, hacim damgalama metodlarının hiçbiri kesit alma (izdüşüm) saldırısına karşı dayanıklı değillerdir. Bu çalışmada, imge ve hacim verilerine sinusoidal sinyal eklemeye dayalı bir damgalama metodu incelenmiştir. Damga eklemede insan görme sisteminin özellikleri kullanılarak damga görünürlüğü azaltılmıştır. Metodun birçok sinyal işleme operasyonuna dayanıklı olduğu gösterilmiştir. Özgün verinin kod çözümünde gerekli olmaması yöntemin günümüz problemlerine uyarlanabilirliğini artırmaktadır. Eşlenik frekanslar kullanılarak, kesit atağı sonucunda dahi damga verisinin, atak parametrelerinden kaynaklanan bir belirsizlikle geri çatılabilmesi olasıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT VISUAL DATA WATERMARKING BASED ON SINUSOIDAL SIGNAL EMBEDDING Increasing utilization of digital technologies in production, distribution, storage, etc. of multimedia data (image, video, audio, text...) has brought about the problem of protection of Intellectual Property Rights (IPR) of copyright owners. In recent years, watermarking has emerged as a solution to this problem. It involves embedding digital data like origin, destination, access level of multimedia data, imperceptibly yet robustly, into the host multimedia data. Although there are a number of watermarking methods for image, video, audio, there are only a few watermarking methods which are applicable to 3D volumetric data like MRI images. Furthermore, none of the volumetric watermarking methods is robust to slicing (projection) attack. In this work, a watermarking method based on embedding sinusoidal signals into spatial domains of 2D images and 3D volumes is described. By utilizing properties of Human Visual System (HVS) in watermark embedding, the visibility of the watermark signal is kept at a minimum. The method is shown to be robust to most signal processing operations. Since the original data is not needed in decoder site, the applicability of the method to real world problems is high. By utilizing conjugate frequencies, it is possible to decode the watermark from plane slices obtained from 3D volumes, with an uncertainty coming from slicing parameters.