Effects of micropile arrangement on seismic response of structures
Mikro kazık yerleşiminin yapıların sismik tepkilerine etkileri
  1. Tez No: 112085
  2. Yazar: UFUK ERHAN DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET MİKRO KAZIK YERLEŞİMİNİN YAPILARIN SİSMİK TEPKİLERİNE ETKİLERİ Mikro kazık teknolojisi geleneksel kazık sistemlerine analitik, pratik ve ekonomik yönden iyi bir alternatiftir. Mikro kazık teknolojisi nispeten yeni bir konu olduğundan bu alanda bir çok araştırma devam etmektedir. Bu tezde ilk olarak mikro kazık teknolojisi tanıtılmış ve sonrasında mikro kazık yerleşimlerinin yapıların sismik tepkilerine etkileri ele alınmıştır. Zemin-mikro kazık-yapı sistemlerinin modellenmesinde ve analizlerde, yaygın kullanım alanına sahip paket programlar olan SAP 2000 ve PLAXIS kullanılmıştır. Çalışmada analizler için iki ana bölüm bulunmaktadır. Birinci bölümde zemin, üstyapı ve mikro kazıklar yüzey elemanlarla modellenmiştir. Yapının doğal periyotlarının ve titreşim modlarının belirlenmesi amacıyla spektrum analizi yapılmıştır. Mikro kazıklar yerleşimlerinin binanın doğal periyotları ve yatay yer değiştirmelerine etkisini görmek amacıyla mikro kazıksız yapı sistemi ve değişik mikro kazık yerleşimlerine sahip üç sistemin analizleri gerçekleştirilmiştir. İkinci analiz bölümünde mikro kazıkların yerleşimlerinin etkilerinin araştırılması amacıyla, PLAXIS paket programı kullanılarak sırasıyla, üç, yedi ve on katlı yapıların detaylı çalışması yapılmıştır. Bu yapılar için temelin altında düzgün yayılı, temelin orta bölgesinde ve temelin kenarlarında olmak üzere üç mikro kazık yerleşiminin analizi yapılmıştır. Analizler zaman alanında gerçekleştirilmiş olup, deprem hareketinin modellenmesinde gerçekleşmiş bir depremin ivme kaydı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF MICROPILE ARRANGEMENT ON SEISMIC RESPONSE OF STRUCTURES Micropiling technology is a good alternative to conventional piling in different viewpoints, such as analytic, practice and economy. Since micropiling technology is a relatively new subject, there are many research projects ongoing in this area. In this thesis micropiling technology is firstly introduced and then studied by means of investigating the influence of micropile arrangement on seismic response of structures. Soil-micropile- structure systems are modeled by two widely used finite element package programs, SAP 2000 and PLAXIS, respectively. There are two main sections for the analyses in this study. In the first part of analyses, soil, structure and micropiles are modelled with plane elements. Response spectrum analysis is performed in order to determine the modes and natural periods of the structure. Structure without micropiles, and three systems with different micropile network arrangements are analyzed in order to see the effects of these arrangements on the natural periods and horizontal displacements of structure. In the second analysis section, a more detailed model is studied with PLAXIS package program in order to study effect of micropile applications on three types of structures, which are three-storey, seven-storey and ten-storey, respectively. There are three micropile arrangements analyzed for these structures, where micropiles are placed regularly under the foundation, the center of the foundation and at the sides of the foundation. Analyses are performed in time domain and a real accelerogram is used to model the earthquake motion.