Surfactant sorption and desorption on soil surfaces of varying clay content
Değişik kil oranlarıyla karıştırılmış toprak yüzeylerindeki yüzey aktif madde sorpsiyon ve dezorpsiyonlar
  1. Tez No: 112084
  2. Yazar: MEHMET FARUK KÜÇÜKAŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN YENİGÜN, PROF.DR. ZEYNEP ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmada, seçilmiş yüzey aktif maddelerin 3 farklı kilin değişik karışım oranlarınla harmanlanması sonucu oluşan toprak karışımlarındaki sorpsiyon ve dezorpsiyon davranışları incelenmiştir. Yüzey aktif maddelerden anyonik yüzey aktif madde olan Sodyum Dodesil Sülfat ve katyonik yüzey aktif madde olan Hyamine incelenmiştir. Kil örnekleri ise Kaolin, Attapulgite, ve Kalsiyum-Monmorilonit'dir. Toprakların sorpsiyon ve dezorpsiyon izotermleri, Langmuir ve Freundlich eşitliklerine konarak ilgili sorpsiyon ve dezorpsiyon sabitleri hesaplanmıştır. Üç kilin toprakla olan değişik tüm karışım oranlarında Hyamin'in sorpsiyon kapasitesinin SDS'ten daha iyi olduğu gözlemlenmiştir. Öte yandan, SDS'in dezorpsiyon kapasitelerinin Hyamin'inkilerden daha iyi olduğu gözlemlenmiştir..
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, sorption and desorption behavior of selected surfactants were investigated on a soil sample that was mixed with different clays at different ratios. The surfactants investigated were a cationic surfactant Benzethonium chloride (Hyamine 1622) and an anionic surfactant Sodium Dodecyl Sulphate (SDS). The clays were Kaolin, Attapulgite, and Calcium-Montmorillonite. The sorption and desorption isotherms of soils were fitted to the Langmuir and Freundlich isotherm equations, and related sorption and desorption constants were calculated from these isotherms. It was found that the sorption capacities for all of the three different types of clay at different mixing ratio for Hyamine were higher compared to those of SDS. On the other hand, desorption capacities for SDS is better than those of Hyamine.