Implementation of an environmental management system in a pharmaceutical industry
Bir ilaç endüstrisinde çevre yönetim sistemi uygulaması
  1. Tez No: 112090
  2. Yazar: TUBA TUNCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KOCASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın başlıca amacı ilaç üretiminin yapıldığı uluslararası bir fabrikada Çevre, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği konularındaki çalışmaların incelenmesi ve Çevre Yönetim Sistemi uygulamasıyla tehlikeli atıklar, katı atıklar, atık su, hava kirlenmesi, ve gürültü kirliliği kontrolü ile ilgili yapılan çalışmaların belirlenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde çevre yönetiminin önemi vurgulanmış, ikinci bölümünde ise Çevre Yönetim Sisteminin tarihsel gelişimi anlatılarak farklı organizasyonların geliştirdiği Çevre Yönetim Sistemleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Uluslararası Standartlar Organizasyonu 'nun ISO 9000 kalite güvence sistemini takiben gündeme gelen ve mevcut yönetim sistemlerine entegre edilebilen ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi'nin gereklilikleri detaylı olarak anlatılmıştır. Uygulama bölümünde ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi model olarak alınmış, ilaç endüstrisindeki uygulaması bir vaka çalışması olarak incelenmiştir. Öncelikle ISO 14001 Çevre Yönetim Sisteminin gereklilikleri ile fabrikanın çevre yönetimi için hazırlamış olduğu standartlar karşılaştırılmıştır. Daha sonra fabrikada gerçekleştirilen faaliyetlerin çevresel etkileri belirlenerek, mevcut durum irdelenmiştir. Son olarak da bu faaliyetler çerçevesinde ilaç endüstrisindeki Çevre Yönetim Sistemi uygulaması yorumlanarak önerilerde bulunulmuştur. Fabrikada uygulanan Çevre Yönetim Sistemi sonucu operasyonların doğal çevre ve insan sağlığına zarar vermeden, çevre ile ilgili kanunlara uygun olarak gerçekleştirilmesi sağlanmış ve ekonomik olarak kazanç elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main purpose of this study is to investigate the Environmental, Health and Safety issues and to monitor the implementation of an Environmental Management System (EMS) in the plant of a multinational pharmaceuticals producer, as well as to determine the activities to control solid and hazardous wastes, wastewater, air pollution, and noise pollution in the plant. In the first phase of this study, the significance of implementing an Environmental Management System is emphasized. In the second phase, the history of Environmental Management System development is investigated and different Environmental Management Systems developed by various organizations are comparatively explained. The requirements of the ISO 14000 EMS are described, which was developed by International Organization for Standardization after the ISO 9000 quality standards, that can be integrated to the existing management systems. This research about developing and implementing an EMS as a real case study was conducted in a multinational pharmaceuticals industry. First, a comparison between ISO 14001 requirements and the Company's Corporate Environmental Guidelines is conducted. Second, the environmental aspects of the facility are determined and then the existing situation is investigated. Finally, recommendations on a successful EMS implementation are stated within the context of a pharmaceutical company. At the end of the study, the implementation of EMS has provided the operations run without giving any harm to the natural resources and the human health while complying with the legal requirements. Beside these benefits, the implemented system has created an economic gain.