Analysis of coordination perspectives in a two-stage supply chain system
İki-aşamalı bir tedarik zinciri sisteminde koordinasyon perspektiflerinin analizi
- Tez No: 112089
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY BARBAROSOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 234
Özet
V ÖZET İKİ-AŞAMALI BİR TEDARİK ZİNCİRİ SİSTEMİNDE KOORDİNASYON PERSPEKTİFLERİNİN ANALİZİ Bu çalışmada, stokastik talep altındaki iki-aşamalı bir tedarik zinciri sisteminde çeşitli koordinasyon perspektifleri analiz edilmektedir. Talepteki ayrık olasılıklara sahip sonlu senaryo örneklerince tanımlanan stokastikliği idare edebilmek için, bağımsız ve ortak analiz modellerinde senaryo analizi ve iki-aşamalı stokastik programlama prensipleri kullanılmıştır. Bir tedarikçi ve bir alıcı/üreticiden oluştuğu kabul edilen tedarik zinciri, hem zamanda ayrık, hem de zamanda sürekli bağlamda incelenmiştir. Birinci yaklaşımda çeşitli kademelere yerleştirilmiş gecikme sürelerinin varolduğu sistem, zamanda ayrık alanda ele alınmış ve matematiksel programlama formülasyonu kullanılarak modellenmiştir. İki taraf arasındaki transfer fiyatı aracılığıyla modellere toptan iskontolar dahil edilmiştir. Bu çalışmanın asıl odağı olan ikinci yaklaşım, zamanda sürekli alanda, tedarikçi ve alıcının kullandıkları envanter politikaları üzerine yoğunlaşmaktadır. Türetilen bağlantıların lineer olmayan karmaşıklığı sebebiyle, geleneksel türev alma yöntemleri uygulanamamaktadır ve tedarik zincirinin davranış tarzını analiz edebilmek için sayısal aramaya yönelik sezgisel yöntemler geliştirilmiştir. Sistem genelindeki maliyeti en iyileştirmek açısından koordinasyonun bağımsız ve merkezi olmayan karar vermeye karşı avantajı, model parametrelerini inceleyebilmek için tasarlanan deneylerle doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT ANALYSIS OF COORDINATION PERSPECTIVES IN A TWO- STAGE SUPPLY CHAIN SYSTEM In this study, various coordination perspectives in a two-stage supply chain system under stochastic demand are analyzed. In order to manage the stochasticity in demand, which is described by a finite sample of scenarios with discrete probabilities, scenario analysis and two-stage stochastic programming principles are employed in independent and joint analysis models. The supply chain, which is assumed to consist of a supplier and a buyer/manufacturer, is studied in both discrete and continuous time frameworks. In the first approach, the system with lead-times embedded at different steps is considered in discrete time domain and modelled using mathematical programming formulation. Quantity discounts are incorporated into the models via the transfer price between the two parties. The second approach, which is the main focus of this study, concentrates on the inventory policies used by the supplier and buyer in continuous time domain. Because of the non-linear complexity of the derived relations, conventional rules of differentiation cannot be deployed and numerical search heuristics are developed to analyze the behaviour of the supply chain system. The advantage of coordination over independent and decentralized decision-making in terms of optimizing the system-wide cost is justified by the experiments designed to study the effects of model parameters.