İlaç sektöründe atık yönetimi ve geri dönüşüm için tersine lojistik ağı tasarım modeli
Pharmaceutical sector recycling and reverse logistics network design model for waste management
  1. Tez No: 269768
  2. Yazar: AYŞE GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Rekabet unsurlarının artması, tüm kuruluşları maliyetleri düşürüp daha fazla kar elde edebilmek için farklı yöntemler araştırmaya yöneltmiştir. Kaynakların etkin kullanılması belki de tüm alanlarda en önemli faktör olarak kendini göstermektedir. Kıt kaynakların dikkatli kullanılmasının öneminin yanı sıra zaman ilerledikçe kullanılmış ürünlerin geri dönüşümüne ilişkin gereklilik ve paralel olarak ilgi de artmaktadır. Bu ilgi ve gereklilikler gösteriyor ki tersine lojistik sistemlerde iyi bir planlama çok önemli bir çalışma alanı haline gelmektedir. Özellikle bazı sistemler için tersine lojistik, sadece kıt kaynakların gündeme gelmesi sorunu için değil, bazı sosyal sorumluluklar ve çevre sağlığı için de gerekli olabilmektedir. Tersine lojistik sistemlerle atık yönetim sistemlerinin bütünleşmiş bir şekilde incelendiği çalışmaların sayısı oldukça sınırlıdır. Bu çalışmada çevre için tehdit oluşturan zararlı atık yönetim sistemleri ve tersine lojistik sistemler ele alınmış ve ilaç endüstrisinde hem zararlı atık yönetimi için hem de ilaç kutularının kağıtta geri dönüşüm sürecine alınmasıyla ülke ekonomisine önemli bir katkı olacağı gösterilmiştir. İlaçta geri dönüşümle ilgili anket çalışması yapılmış ve geliştirilen model çözülmüş, sonuçlar değerlendirilmiştir. İnsan sağlığı gibi parayla alınamayan bir değer konusunda tersine lojistik ağ tasarım modelinin daha geniş bölgelerde uygulanmasının önemli sonuçlar doğuracağı ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increase of competition, all organizations to reduce costs and gain more profit from the study have led to different methods. Effective use of resources, perhaps the most important factor in all areas as it presents itself. The importance of careful use of scarce resources over time, as well as requirements regarding the recycling of used products and are also growing interest in parallel. This shows that the interest and need for good planning in reverse logistics system is becoming a very important area of study. Reverse logistics, particularly for some systems,not only agenda the issue of scarce resources, but also for some social responsibility and environmental health may be necessary. Integrated waste management systems in reverse logistics system in a very limited number of observations. In this study, for the environment pose a threat harmful waste management systems, and reverse logistics systems was considered and pharmaceutical industries and hazardous waste management, both for drug boxes on the paper recycling process by taking the national economy an important contribution to be shown. Drug-related survey made in recycling, and developed models are solved, the results were evaluated. Human health can not be taken as a value-money models in reverse logistics network designs in the wider region will have significant ramifications for the implementation were evaluated.