An extended semantic analyzer for Ada'95
Ada'95 için genişletilmiş anlam analizörü
- Tez No: 112101
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET ADA'95 İÇİN GENİŞLETİLMİŞ ANLAM ANALİZÖRÜ Genişletilmiş anlam kuralı, bir yazılım dilindeki standart anlam kurallarından farklı olarak, uygulandığı yazılımın kalitesini arttırmak için tasarlanmış bir anlam kuralıdır. Bu tezde Ada yazılım dili için bir anlam kuralları kümesi tasarlanmış ve bu kuralların yazılım kalitesi üzerindeki etkinliği tartışılmıştır. Tezde ayrıca, Ada yazılım kodlarının bu anlam kurallarına uygunluğunu tesbit edebilen bir yazılım aracının geliştirilmesi anlatılmıştır. Bu yazılım aracının etkinliği bir örnek üzerinde tartışılmış, ayrıca geniş bir Ada yazılımı kodu üzerinde denenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT AN EXTENDED SEMANTIC ANALYZER FOR ADA'95 An extended semantic rule is a rule which we expect a program in a particular language to obey in addition to the standard semantic rules enforced by the compiler for the language. Such extended semantic rules may be necessary to ensure that software has certain software quality attributes. In this work, an Extended Semantic Rule Set (ESRS) that contains certain semantic restrictions for Ada' 95 programs is defined and the effectiveness of that rule set to increase software quality attributes of Ada codes is examined. The work done in this thesis also describes the design and implementation of a software tool, a Semantic Analyzer (SCA) that checks the compliance of a given Ada code to the Semantic Rule Set. The effectiveness of the Semantic Analyzer is discussed on sample input and its output is analyzed for a large set of previously compiled Ada code.