A general design methodology for embedded high speed A/ D converters
Yüksek hızlı, gömülü analog dijital çeviriciler için genel bir tasarım metodu
  1. Tez No: 112100
  2. Yazar: SELÇUK TALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNHAN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
VI ÖZET YÜKSEK HIZLI, GÖMÜLÜ ANALOG DİJİTAL ÇEVİRİCİLER İÇİN GENEL BİR TASARIM METODU Günümüzde çok çeşitli türlerde analog-dijital çeviriciler bulunmaktadır. Bu çeviriciler için hızlı ve verimli tasarım otomasyon sistemleri artan bir ilgi çekmektedir. Bazı analog-dijital çevirici yapıları için sentez araçları mevcut olsa da, sistematik şekilde bu yapılardan uygununu seçmek için gerekli metotların geliştirilmesi gerekmektedir. Veri çeviricileri otomasyonunda ilk adim uygun yapıyı seçmektir. Bu tezde, yapının sistematik bir şekilde seçilmesi için bir metodoloji önerilmektedir. Bu çalışmada değişik yapılar modellenmiştir. Bu modeller kullanılarak, yapının getirdiği kısıtlamalar belirlenmiştir. Bu kısıtlamalar da, her yapının içerdiği blokların özelliklerini bulmakta kullanılmıştır. Bu özelliklerin eniyilemesi de yapılmıştır. Bundan sonra, blok kütüphanesi, istenilen özellikleri sağlayan uygun bir blok için araştırılmıştır. Eğer metodoloji bir sonuç bulamazsa, bir sonuç bulunmak için girişteki değişkenler taranır. Sonra, yapının alan, güç ve hız performansları en iyi yapıyı bulmak için hesaplanmıştır. En iyi yapıyı seçen metodoloji gerçeklenmiştir. Elde edilen sonuçlar daha önceki çalışmalarla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar beklenildiği gibi benzer çıkmıştır. Fakat daha kesin sonuçlar için modellerin geliştirilmesi gerekmektedir. Ayrıca, yeni modeller de daha geniş çözüm uzayını kapsayabilmek için eklenmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A GENERAL DESIGN METHODOLOGY FOR EMBEDDED HIGH SPEED A/D CONVERTERS There are various types of analog-to-digital converters available in the literature. The fast and efficient data converter design automation systems gaining more and more interest. Although there are tools available for the synthesis of specific ADC architectures, there's need for development of the methods for the systematic selection of the topology. The first step in data converter design automation is the selection of the adequate architecture. This thesis proposes a methodology for the systematic selection of the topology. Different architectures have been modeled in this study. Using these models, the restrictions introduced have been calculated. These restrictions have been used for generating the specifications of the blocks of each topology. The optimization has been done for the specifications. Then, the library has been searched for an adequate block that satisfies the required specifications. If the methodology could not find a solution, the range of inputs have been swept. Then the area, the power and the speed performances have been calculated in order to find the optimum topology. The methodology for optimum topology selection has been realized. The results of the methodology were tested with the previous work. The results were similar as expected but models need further improvement for higher accuracy. Also, new architecture models should be added in order to cover the solution space efficiently.